ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştiren ve Fetullahçı yapılanmanın gizli haberleşmede kullandığı ByLock programının lisans sahibi olduğunu kabul eden David Keynes'in ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçundan yargılandığı davada, tutukluluk halinin devamına karar verildi. Gazeteci İsmail Sayma hakkında da zorla getirilme kararı çıkarıldı.

ByLock’un lisans sahibinin tahliye talebi reddedildi

Fethullahçı örgütün gizli haberleşme programı ByLock’un lisans sahibi David Keynes'in (Alpaslan Demir) İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmasına, tutuklu sanık David Keynes ve avukatı katıldı.

Sanık Keynes'in savunmasının ardından söz alan avukatı Abdurrahman Bayramoğlu, müvekkilinin tahliyesini istedi.

Görüşü sorulan cumhuriyet savcısı, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Ara kararlarını açıklayan mahkeme heyeti, üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumuna nazaran kuvvetli suç şüphesinin varlığına işaret eden somut olgu ve kanıtlar bulunması, suçun katalog suçlardan olması, öngörülen cezanın alt ve üst sınırının kaçma kuşkusunu somutlaştırması, tutuklama sebep ve koşullarında herhangi bir değişiklik bulunmaması nedenleriyle sanığın tutukluluk halinin devamına hükmetti.

İSMAİL SAYMAZ HAKKINDA ZORLA GETİRİLME KARARI

Tanık Mehmet Candan'ın talimat yoluyla ifadesinin alınabilmesi için Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılmasına hükmeden heyet, tebligat yapılmasına rağmen duruşmaya katılmadığı gerekçesiyle gazeteci İsmail Saymaz hakkında zorla getirme kararı çıkardı. Gazeteci Saymaz, ABD’nin New York kentinde Keynes ile görüşerek haber yapmıştı.

Gizli tanık "Karadeniz"in beyanının tespiti için yeniden Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'ne müzekkere yazılmasına karar veren heyet, SEGBİS ile kayıt altına alınan duruşmanın çözümü yaptırıldıktan sonra faydalılık raporu alınması için KOM Şube Müdürlüğü'ne yazı yazılmasına hükmetti.

Heyet, sanık avukatının, sanığın tanık koruma kanunundan yararlanması, duruşmanın kapalı yapılması ve ABD'ye giderken aldığı Greencard'ın mahiyetinin sorulması hususundaki taleplerinin reddini kararlaştırırken, sanık avukatının beyanı dikkate alınarak, sanığın bildikleri hususunda yeniden beyanlarının tespiti için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasını karara bağladı.