birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Çakma ödülün bedeli 283 bin TL

Çakma UNESCO ödülü alan AKP’li Osmangazi Belediye Başkanı Dündar ile yardımcılarının, 75 bin TL’lik bir harcaması daha ortaya çıktı. Çakma ödül için belediye kasasından harcanan para ise 283 bin TL’yi buldu.

GÜNCEL 08.07.2021 07:27
Çakma ödülün bedeli 283 bin TL
Abone Ol google-news

İsmail ARI

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nden (UNESCO) ödül almadığı halde UNESCO’dan ödül aldığını açıklayan Bursa Osmangazi Belediyesi’nin AKP’li Başkanı Mustafa Dündar’ın yine binlerce liralık harcamaları ortaya çıktı. BirGün’ün ortaya çıkardığı çakma ödül skandalının faturası 283 bin 392 TL’yi buldu.

16 Ocak 2020 tarihinde Paris’te UNESCO’ya ait olduğu bildirilen bir binada düzenlenen törenden sonra bazı belediye başkanları “UNESCO’dan ödül aldıklarını” açıkladı. Ancak, belediyeleri bu ödüllere merkezi Ankara’nın Balgat semtinde bulunan “Kent Araştırmaları Enstitüsü”nün “layık gördüğü” anlaşıldı. Ödül töreninin ardından AKP’ye yakınlığıyla bilinen çok sayıda gazete ve haber sitesi ile bazı televizyon kanallarında “UNESCO’dan ödül” başlıklarıyla haberler yapıldı.

AKP’li Osmangazi Belediyesi, Paris’te UNESCO binasında düzenlenen tören için Kent Araştırmaları Enstitüsü ile aynı adreste yer alan Adamor Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’ne binlerce liralık ödeme yaptı. Belediye kasasından şirkete, “organizasyon ücreti” adı altında 106 bin 200 TL’ ödendi.

ANKARA’DA REKLAM

belediye kasasından binlerce lira ödeyerek aldığı çakma UNESCO ödülünün tanıtımı için de belediye kasasından 101 bin TL harcadı. Bursa’daki belediye, ödülün tanıtımı için Ankara’da reklam panoları kiraladı ve binlerce lira ödeyerek televizyon kanalına olmayan ödülün haberini yaptırdı.

14 Şubat 2020 tarihinde Ankara’da toplam 150 reklam panosu kiralandı. Belediye, Ankara’da kiraladığı reklam panoları için Kentvizyon Medya İletişim Pazarlama Şirketi’ne toplam 70 bin 800 TL ödedi.

Belediye, çakma ödülün bir televizyon kanalında haberleştirilmesi için de 13 Şubat 2020 tarihinde “Panorama 1326 Bursa’ya Unesco ödülü tanıtımı” adı altında 31 bin 800 TL’lik ödeme yaptı.

Paris’te düzenlenen ödül törenine Belediye Başkanı AKP’li Mustafa Dündar ile üç başkan yardımcısı ve özel kalem müdürü katıldı. Son olarak, beş kişilik grubun otel ve uçak biletleri için belediye kasasından tam 55 bin 290 TL’lik harcama yapıldığı tespit edildi. Ayrıca, törene katılan beş kişilik grubun Paris’te 19 bin 302 TL harcadığı ve belediye kasasından harcırah ödemesi yapıldığı öğrenildi.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI SESSİZ

Osmangazi Belediye Meclisi’nin CHP Grup Sözcüsü Sefa Yılmaz ise BirGün’e yaptığı açıklamada, “AKP’li Osmangazi Belediyesi ‘UNESCO’dan ödül aldık’ algısı yaratmak amacıyla ödülün organizasyonu, tanıtımı, uçak ve konaklama bedeli için binlerce lira harcama yaptı. Toplam da 283 bin 392 TL harcama yapıldı. İçişleri Bakanlığı bu skandal karşısında aylardır sessiz. Bunu yapan CHP’li bir belediye olsaydı İçişleri Bakanlığı yine böyle sessiz kalır mıydı?” ifadelerini kullandı.

***

Çakma ödülün faturası:

Organizasyon: 106.200 TL

TV kanalı: 31.800 TL

Reklam panoları: 70.800 TL

Uçak ve konaklama: 55.290 TL

Harcırah: 19.302 TL

Toplam: 283.392 TL

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol