birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü ve yardımcısı görevden alınmıştır

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü ile ilgili haberlere ilişkin, “Kasım ayından itibaren yapılan soruşturmalar sonucu söz konusu İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürü ve İl Müdür Yardımcısı zaten 1 Nisan 2022 tarihinde görevden alınmıştır” açıklamasını yaptı.

GÜNCEL 08.04.2022 19:16
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı: Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü ve yardımcısı görevden alınmıştır
Abone Ol google-news

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürü ile yardımcısının 1 Nisan'da görevden alındığını duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Bugün bazı basın ve yayın kuruluşlarında yer alan ‘Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü’ ile ilgili haberler ve Bakanlığımızca yürütülen bir soruşturma konusuna ilişkin aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Konu hakkında Bakanlığımızca Kasım 2022 tarihinde soruşturma başlatılmış olup, çalışmalar tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ve hassasiyetle yürütülmüştür. Kasım ayından itibaren yapılan soruşturmalar sonucu söz konusu İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürü ve İl Müdür Yardımcısı zaten 1 Nisan 2022 tarihinde görevden alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

CHP'Lİ TANAL GÜNDEME GETİRMİŞTİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İŞKUR Şanlıurfa İl Müdürü ve yardımcısının yolsuzluk iddiasıyla görevinden alındığını söylemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in talimatıyla görevden alma işleminin yapıldığını belirten Tanal şunları kaydetmişti:

“Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü, yolsuzluk iddialarıyla çalkalanıyor! Biliyorsunuz Bakan Vedat Bilgin’in talimatıyla İŞKUR İl Müdürü ve İŞKUR İl Müdür Yardımcısı görevden alındı. Edindiğimiz bilgiler karşısında kahrolduk! Hayali kurslarla devletin zarara uğratıldığı iddia ediliyor. SGK müfettişlerinin ‘sahte istihdamları’ tespit ettiği, İŞKUR yönetiminin gereğini yapmadığı, yanlışın devam ettirildiği öne sürülüyor.

İŞKUR Genel Müdürlüğü’nde raporların bulunduğu, aylardır bu durumun (usulsüzlük) bilindiği, kimsenin harekete geçmediği ileri sürülüyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e çağrıda bulunuyorum. Vakit kaybetmeksiniz Şanlıurfa İŞKUR İl Müdürlüğü’ne müfettiş gönderin.

Müfettişler her şeyi didik didik incelesin. Ucu hangi bürokrata, hangi milletvekiline, hangi siyasetçiye, hangi şahsa, hangi firmaya dokunursa dokunsun, kararlılıkla sonuna kadar gidilmelidir. Bu konuda kamuoyunu da bilgilendirin.

Hemen Cumhuriyet Başsavcılığına da suç duyurusunda bulunun. Delillerin karartılmasına göz yummayın. Şüphelilerin mal varlıkları araştırılsın. Açlığa mahkûm edilen, iş bulamayan vatandaşlarımız, Şanlıurfalı gençlerimiz için bu meselenin takipçisi olacağız.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol