TİP’ten Hatay milletvekili seçilmesine rağmen cezaevinden tahliye edilmeyen avukat Can Atalay için ülkenin 7 kentinde hukukçular adliye önüne gitti. Polis, Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen hukukçuları engelledi.

Kaynak: Haber Merkezi
Can Atalay'a özgürlük talep eden hukukçulara polis engeli

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili avukat Can Atalay için hukukçular Türkiye’nin 7 kentinde eş zamanlı şekilde adliye önüne giderken, Ankara Adliyesi’nde polis açıklama yapılmasına engel oldu.

Gezi Davası nedeniyle Silivri’de tutuklu bulunan Atalay için Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapmak isteyen hukukçular kalkanlarla engellendi. Çevik kuvvet polisleri ve özel güvenlik personelleri, hukukçuların konuşmasına izin vermedi.

TİP sosyal medya hesabından, “Ankara Adliyesi’nde Hatay Milletvekilimiz Av. Can Atalay’ın serbest kalması için basın açıklaması düzenleyen avukatlara ve hukuk meslek örgütlerine polis ve özel güvenlik saldırdı. #CanAtalayaÖzgürlük için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz!" açıklaması yapıldı.

Milletvekilliği seçimlerinin ardından TBMM’nin 28. döneminde görev alacak isimler Genel Kurul'da yemin ederek görevine başlarken, seçilmesine rağmen cezaevinden tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay ise görevine başlayamayan tek milletvekili oldu.