Gezi Davası'nda 18 yıl hapis cezası verilerek tutuklanan Avukat Can Atalay'ın 2013'teki Gezi Parkı Direnişi eylemleri sırasında gaz fişeğiyle vurulmasına ilişkin şikayeti zaman aşımı nedeniyle düştü.

Can Atalay'ın gaz fişeğiyle vurulmasına ilişkin şikayeti 'zaman aşımı' nedeniyle düştü

Gezi Parkı Direnişi sırasında 1 Haziran 2013'te polisin attığı gaz fişeğiyle vurulması üzerine suç duyurusunda bulunan Can Atalay'ın şikayeti zaman aşımı nedeniyle düştü.

Independent'tan Can Bursalı'nın haberine göre, zaman aşımı nedeniyle takipsizlik veren savcılık, kararı avukat Can Atalay tutuklandıktan bir gün sonra tebliğ etti.

Atalay'ın ifadesi, gaz fişeğiyle vurulmasının üzerinden 2 yıl geçtikten sonra 2015 Haziran'ında ifadesi alındı. Atalay, ifadesinde Gezi Parkı önündeyken resmi giyimli bir polis memurunun gaz bombası atan tüfekle nişan alarak kendisine ateş ettiğini ve yaralandığını söyledi.

Kendisine ateş açan polisin tespit edilerek cezalandırılmasını isteyen Atalay, olayın tanığı V.A.'nın da ifadesinin alınmasını talep etti.

Tanık olarak ifade veren V.A. da Atalay'ın polis ve eylemciler arasında diyalog yürüttüğünü, bu sırada resmi giyimli bir polis tarafından ateş açıldığını belirtti.

TAKİPSİZLİK KARARI

İfadelerin alınmasının ardından dosyada başka bir işlem yapılmadı. Savcılık 15 Mart 2022'de zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı (takipsizlik) kararı verdi.

25 Nisan'daki Gezi davasında tutuklanarak cezaevine gönderilen Atalay'ın gaz fişeğiyle vurulmasına ilişkin şikayetinde verilen takipsizlik kararı 26 Nisan'da, yani Atalay Silivri Cezaevi'ne girdikten sonra avukatlarına tebliğ edildi.

'AMAÇ, GEZİ DAVASI SANIKLARIYLA DALGA GEÇMEK'

Takipsizlik kararının ardından Independent Türkçe'ye konuşan Can Atalay'ın avukatlarından Deniz Özen, "Şikayetin zaman aşımından düşmesi, 2021 yılının haziran ayında. Takipsizlik kararı ise 15 Mart'ta. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlik kararını Gezi davasının istinaf kararını bekleyerek verdi. Burada amaç, Gezi davasının sanıklarıyla dalga geçmektir. Bunu kabul etmiyoruz." dedi.