birgün

19° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 08.05.2016 13:16

Can Dündar da IŞİD'in hedefindeymiş!

Can Dündar da IŞİD'in hedefindeymiş!

İstanbul Adalet Sarayı önünde önceki gün silahlı saldırıya uğrayan gazeteci Can Dündar’ın cihatçı IŞİD’in de hedefinde olduğu ortaya çıktı.

IŞİD şüphelisinin telefonunda, "Can Dündar nerede oturuyor?" başlığı altında kayda rastlandı. Polise ve soruşturmayı yapan Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’na göre Can Dündar IŞİD’in hedefindeydi.

Taksim’de 19 Mart’ta 5 kişinin öldüğü 46 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısından sonra olay yerinde bulunan el yazısı ile “omehmet458@gmail.com” yazılı mail adresi ile b977 ile başlayan 12 haneli şifre üzerinden, İstanbul polisinin Gazintep’teki IŞİD hücresine ulaştığı bildirildi.

IŞİD’in Gaziantep sorumlusu olduğu söylenen Ma’raj kod adlı Ercan Çapkın ile ikinci adam Hüseyin Kaya gözaltına alındı. Hüseyin Kaya’nın Gaziantep Şahinbey, Güneş Mahallesi’ndeki evine yapılan operasyonda canlı bomba eylemi yapacakları iddiaedilen Mehmet Mustafa Çevik ile İbrahim Gürler de gözaltına alındı. Taksim’deki kanlı saldırının eylem emrini de verdiği ileri sürülen Hüseyin Kaya’nın evinde yapılan aramada bulunan cep telefonundaki bilgiler ise soruşturmayı derinleştirdi. Bu telefonun internet geçmişinde yapılan aramalarda, Can Dündar'ın da hedef alındığını ortaya çıkardı.

Hürriyet'ten Toygun Atilla'nın haberine göre, telefonda, ‘Can Dündar nerede oturuyor?’, ‘Adnan Oktar nerede yaşar?’, ‘Antalya’da eşyalık kiralık ev’ başlığı altında kayıtlara rastlandı. Polise ve soruşturmayı yapan Gaziantep Cumhuriyet Savcılığı’na göre Can Dündar, Adnan Oktar ile Antalya’da yapılacak olan ve 23 Nisan 2016’da başlayan EXPO 2016 Antalya fuarı IŞİD’in hedefindeydi.

Bu bilgiler acil koduyla İstanbul Emniyeti ve Cumhuriyet Başsavcılığı ile paylaşıldı.

Haberde bunun üzerine Can Dündar’a 1 yakın koruma tahsis edildiği bildirildi.

Antalya’da ise IŞİD eylemlerine karşı güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.