Ataşehir'de Can Göktuğ Boz'un samuray kılıcıyla saldırarak ağır yaraladığı Başak Cengiz, hastanede hayatını kaybetti. Üniversite öğrencisi 27 yaşındaki Can Göktuğ Boz, ifadesinde evden çıkarken birini öldürmeyi planladığını, erkeğin kendisine karşı koyma ihtimaline karşılık bir kadını öldürmeye karar verdiğini söyledi. Cinayeti işlediğini itiraf eden ve pişman olduğunu belirttiği öğrenilen Boz, tutuklandı.

Can Göktuğ Boz isimli erkek samuray kılıcıyla saldırdığı Başak Cengiz'i öldürdü

İstanbul'un Ataşehir ilçesinde Can Göktuğ Boz isimli erkek samuray kılıcıyla saldırdığı Başak Cengiz'i öldürdü. 28 yaşındaki kadının mimar ve nişanlı olduğu, eğitim için Ankara'dan geldiği öğrenildi.

Ataşehir, Barbaros Mahallesi, Karanfil Sokak üzerindeki bir sitenin önünde dün akşam saat 19.00 sıralarında meydana gelen olayda bir inşaat firmasında mimar olarak çalışan Başak Cengiz, yolda yürürken elinde samuray kılıcı bulunan bir kişinin saldırısına uğradı. Görgü şahitlerinin ifadelerine göre kadına arkadan yaklaşan şüpheli, hiçbir şey söylemeden elindeki yaklaşık 75 cm uzunluğundaki samuray kılıcını peş peşe saplamaya başladı. Başak Cengiz'i yerde hareketsiz kalana kadar bıçaklamaya devam eden Can Göktuğ Boz daha sonra elindeki kılıçla olay yerinden yaya olarak uzaklaştı.

CİNAYET ANLARINI GÜVENLİK KAMERALARI KAYDETTİ

Olayın duyulması üzerine İstanbul polisi alarma geçti. Olay yerine giden ekipler, cinayetin işlendiği anın güvenlik kameraları tarafından saniye saniye görüntülendiğini tespit etti. Görüntülerde bir süre yolda tek başına bekleyen katilin, daha sonra yürüyerek ilerleyen Başak Cengiz'in peşine takıldığı, kılıcı çekerek aniden ona saplamaya başladığı görüldü. Kadının çığlıklarına aldırış etmeden saldırıyı sürdüren katilin yere düşmesine rağmen kılıcı saplamaya devam ettiği görüldü. Başak Cengiz hareketsiz kalmasının ardından şüphelinin olay yerinden yaya olarak hızla uzaklaştığı görüldü.

ÖLDÜRÜLMESEYDİ CUMARTESİ GÜNÜ ANKARA'YA DÖNECEKTİ

Olayda hayatını kaybeden Başak Cengiz'in Ankara'da ikamet ettiği, geçici görevle İstanbul'da bir inşaat firmasında görevlendirildiği bu olaya kurban gitmese görevini tamamlayıp cumartesi günü evine döneceği öğrenildi. Başak Cengiz'in her akşam servisle eve gittiği, ancak olay günü işleri olduğu için yürüyerek gitmeyi tercih ettiği belirlendi.

Polis bu güvenlik kameralarını kullanarak katilin olayın meydana geldiği sitenin içine doğru kaçtığını belirledi. Yapılan çalışmada sitede tek başına oturduğu öğrenilen katilin evine polis baskın yaptı. Yapılan baskında Can Göktuğ Boz gözaltına alındı. Boz'un evinde yapılan aramada 15 kılıç ve bıçak ele geçirildi. Ele geçirilen kılıçlar arasında olayda kullanılan samuray kılıcının da bulunduğu öğrenildi.

DUVAR VE PENCERELERE BANTLANMIŞ YAZILAR BULUNDU

Polis evde yaptığı incelemede kağıtlar üzerine yazılarak, duvar ve pencerelere bantlanmış bir çok yazı olduğunu gördü. Yazılardan bazılarında "Karına bıçak sapla, Karına mermi at, Mermiden kaçarken çarpraz koş. Biraz arkana bak." "Tartışma eden saldıran insanı öldür Göktuğ." "İstanbul Anadolu bölgesinde ölen yok. Saldırınca saldır yarısı katil bıçak" gibi yazdığı öğrenildi.

İKİ ÜNİVERSİTE BİRDEN OKUYORMUŞ

Boz'un sorgusu Cinayet Büro Amirliği'nde yapıldı. Boz'un özel bir üniversitenin mühendislik bölümünde okuduğu, ayrıca Açıköğretim Fakültesi Sosyoloji Bölümü'ne de kayıt yaptırdığı öğrenildi. Babası bir inşaat firmasında mühendis koordinatör, annesi ise avukat olan Boz'un Ataşehir'deki evinde yalnız yaşadığı belirlendi. Poliste oldukça sakin görülen Boz'un verdiği 3 sayfalık ifadesinde işlediği cinayeti büyük bir soğukkanlılıkla anlattığı öğrenildi.

can-goktug-boz-isimli-erkek-samuray-kiliciyla-saldirdigi-basak-cengiz-i-oldurdu-942550-1.

İFADESİ ORTAYA ÇIKTI: EVDEN CİNAYET İŞLEMEK İÇİN ÇIKMIŞ

Boz'un poliste verdiği ifadesinde evden çıkarken birini öldürmeyi planladığını, erkeğin kendisine karşı koyma ihtimaline karşılık bir kadını öldürmeye karar verdiğini anlattığı öğrenildi. Polisteki ifadesinde kılıçları çok sevdiğini anlatan Boz'un evinde bulunan kılıçların hepsini internet ya da mağazalardan aldığını ve hepsinin kendisine ait olduğunu söylediği belirtildi.

Şüphelinin kılıcı gizleyerek sokakta bir süre kurbanının gelmesini beklediği, ardından Başak Cengiz'in peşine düşerek cinayeti işlediğini anlattığı öğrenildi. Boz'un cinayetten sonra evine çıktığı, olayda kullandığı samuray kılıcını banyoda yıkayarak temizlediği tespit edildi.

Boz'un ifadesinin sonunda pişman olduğunu söyleyerek "Pişmanım böyle bir hatayı bir daha hiç yapmayacağım" dediği belirtildi. Boz'un geçmişte 17 gün uyuşturucu kullandığı için bir hastanede tedavi gördüğü ayrıca 5 yıl psikolojik destek aldığı tespit edildi. Ancak Can Göktuğ Boz'un son üç yılda hiçbir doktora başvurmadığı belirlendi. Poliste işlemleri tamamlanan Boz, işlemlerinin tamamlanmasının ardından sevk edildiği adliyede tutuklandı.