birgün

21° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 18.06.2021 11:05

Çanakkale’de Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı açıldı

Çanakkale’de Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı açıldı

BirGün EGE

Çanakkale Belediyesi tarafından gıda, sağlık ve kozmetik alanlarında yoğun olarak kullanılan bitkilerin yaygınlaştırılması ve ürün elde edilmesi amacıyla yürüttüğü çalışmaları doğrultusunda kente kazandırılan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı açıldı.

Esenler Mahallesi Sadi Fenercigil Caddesi üzerinde toplam 13 bin 982 metrekarelik alanda 45 farklı aromatik ve tıbbi bitkiye ev sahipliği yapan Aromatik ve Tıbbi Bitkiler Parkı’nın açılışında konuşan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, aromatik ve tıbbi bitkilerden birçok ürün elde edilebildiğini ifade etti. Gökhan, “Burada aromatik bitki yetiştiriyoruz ve tohumluk olarak yetiştirmek üzere özellikle kırsalda yaşayan insanlarımıza bunlardan fide olarak sunup, onların işlenmesi ile ilgili işbirliği yapmak üzere çalışmalarımız sürüyor. Yetiştirmek önemli ama bunun değerlendirilmesi de önemli. Bunlar bir endüstri aynı zamanda. Aromatik bitkilerden elde edilen birçok ürün var. İnsan sağlığına yararlı ürünler bunlar” dedi. Kentin gelişimi için kırsal kalkınmanın çok büyük bir öneme sahip olduğunu vurgulayan Gökhan, “Kırsaldaki geçimin önemini hepimiz biliyoruz. Kırsaldan kente göçü engellemenin bir yolu da oradaki üretimi değerli kılmak, arttırmak, değerin karşılığını alabiliyor olmak. En önemli unsur kadınlar ve gençler. Köylerde ciddi göç var yeterli gelir elde edememekten. O yüzden katma değeri yüksek bu tarz ürünlerin üretimini daha teşvik etmeye çalışıyoruz. Umuyorum başarıyla bunu sürdürürüz devam ettiririz ve birçok köyle ulaştırabiliriz” diye konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol