birgün

6° PARÇALI BULUTLU

YAŞAM 01.02.2020 06:00

Canberra’da yangın Ohal’i

Canberra’da yangın Ohal’i

Haber Merkezi

Avustralya’da aylardır kontrol altına alınamayan ve son 20 yılın en kötü felaketi olarak kayıtlara geçen yangınlar nedeniyle başkent bölgesinde acil durum ilan edildi. Avustralya Başkent Bölgesi (ACT) yetkilileri, başkent Canberra’nın banliyölerinde yaşayan halka, olası tahliyelere karşı hazırlıklı olmaları çağrısı yapıldı.

İtfaiye görevlilerine ekstra kaynak ve yetki sağlayan acil durumun ‘Canberra risk altında olduğu sürece’ devam edeceği kaydedildi. Eyaletin Başbakanı Andrew Barr, “2003’teki yıkıcı yangınlardan bu yana en kötü orman yangını tehdidiyle karşı karşıya bulunuyor. Şu anda yangın tehdidinden daha öncelikli bir hiçbir şey yok” dedi. Sputnik’te yer alan habere göre bölgede sıcaklığın 40 dereceye kadar çıktığını ve şiddetli rüzgârların da alevleri körüklediğini belirten Barr, bu nedenle yangınların ‘kontrol edilemez hale gelebileceğini’ söyledi. Barr, en büyük yangının, Canberra’daki parlamento binasına 20 dakikalık bir mesafede bulunan Tuggeranong bölgesinde etkili olduğuna dikkati çekti.

2003’teki yangınlar nedeniyle Canberra’da dört kişi yaşamını yitirmiş, 500 kişi yaralanmış ve 470 ev zarar görmüştü. Eylülden bu yana devam eden yangınlarda ise en az 33 kişi öldü, binlerce ev kullanılamaz hale geldi. 11 milyon hektardan fazla bir alan da kül oldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız