Türkiye İstatistik Kurumu, eylül ayına ilişkin sanayi üretim verilerini açıkladı. Buna göre sanayi üretimi aylık bazda yüzde 1,6 ile tahminlerden fazla düştü. Yıllık bazda ise yüzde 0,4 arttı ve böylece yıllık bazda pandemi sürecinden bu yana en düşük artışı kaydetti. Verilere göre, sanayi üretimi yıllık bazda dördüncü kere negatif değer aldı.

Çarklar hız kesti: Sanayi üretim endeksi dördüncü kez negatif değer aldı
Fotoğraf: ANKA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), eylül ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

Buna göre, eylülde takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, aylık bazda yüzde 1,6 ile tahminlerden fazla düştü. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,4 yükseldi. Arındırılmamış sanayi üretim endeksinde de yıllık bazda yüzde 0,4 artış oldu. Verilere göre, sanayi üretimi, 2022'de aylık bazda dördüncü kere negatif değer aldı. Daha önce ocak, mart ve temmuz ayı verileri de negatif gelmişti.

tuik-verileri-aciklandi-sanayi-uretimi-dorduncu-kere-negatif-deger-aldi-1086517-1.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, endeksin, eylülde geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 16,5, elektrik gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe yüzde 2,4 azalırken, imalat sanayi sektöründe yüzde 1,7 arttığı görüldü.

tuik-verileri-aciklandi-sanayi-uretimi-dorduncu-kere-negatif-deger-aldi-1086516-1.

SANAYİ ÜRETİMİNDE AYLIK VERİLER

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi eylülde ağustos ayına kıyasla yüzde 1,6 düşüş gösterdi.

Söz konusu ayda bir önceki aya göre madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi yüzde 2,6, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 1,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,7 azaldı.

tuik-verileri-aciklandi-sanayi-uretimi-dorduncu-kere-negatif-deger-aldi-1086515-1.