birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 20.08.2019 15:23

Çavuşoğlu: İdlib'de askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'le ilgili "Rejimin ateşle oynamaması gerekiyor. Kendi askerimiz ve gözlem noktasının güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız" dedi.

Çavuşoğlu: İdlib'de askerimizin güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İdlib'de TSK konvoyuna hava saldırısı düzenlenmesine ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, "İdlib'de ateşkesi sağlamamız lazım. Dün bir taciz oldu. Gerek olursa sayın Lavrov ile ben de görüşürüm. Her düzeyde temaslarımız var. Dünkü misyonumuzun da görevi 9. Gözlem Noktası'nın güvenliğini sağlamak. Şu anda başka bir yere taşıma gibi bir niyetimiz yoktur. Askeri tedbirler alınıyor. Rejimin de ateşle oynamaması gerekiyor. Kendi askerimiz ve gözlem noktasının güvenliği için ne gerekiyorsa yaparız. Siyasi sürece ve diğer konulara odaklanmamız lazım" ifadelerine yer verdi.

Çavuşoğlu, "Harekât merkezi ile ABD'den yetkililer gelmeye başladı, bölgede çalışmalar devam ediyor. Güvenli bölgenin oluşması için iyi bir adım atıldığını söyledik zaten. Teknik düzeydeki çalışmalarda ele alınan konular. ABD'nin ikinci bir Münbiç süreci inşa etmesine izin vermeyeceğiz. Terör örgütlerine silah vermesi ve işi zamana yaymasını tolere etmemiz mümkün değil. Anlaştığımız ve anlaşamadığımız konular var. Müzakeremizi sürdüreceğiz. Oraya girme konusunda da hazırlıklarımız var" diye konuştu.

Çavuşoğlu, "Suriye, Irak olsun sizin çalıştığınız ülkelerin rejimle veya başka ülkelerle angajmanı olabilir, doğaldır. Bir terör örgütü ile ittifak kurması kabul edilemez. Terör yuvalarını kaldırma konusunda kararlıyız" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız