birgün

21° AÇIK

SİYASET 27.11.2019 11:26

Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Çavuşoğlu'ndan S-400 açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan S-400 krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, Rusya'dan S-400 alımıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bir ürün kutuda tutulmak için alınmaz. Bizim ihtiyacımız var" dedi.

'AMERİKALILARA YAPICI TEKLİFLERDE BULUNDUK'

ABD'yle yaşanan S-400 gerilimine ilişkin Amerikalılara yapıcı tekliflerde bulunduklarını söyleyen Çavuşoğlu, "Endişeniz F35 ve S-400'lerin bir arada çalışmasına yönelikse o zaman uzmanlar bu konuyu incelesin, NATO bu işin başını çeksin. ABD maalesef bu teklifimize bugüne kadar evet demedi. En son Cumhurbaşkanı'mızın Amerika ziyaretinde bu konumu gündeme geldi. S-400 ihtiyaçlarımızın karşılanmasında kimsenin egemenlik alanımıza girmeyeceğini Cumhurbaşkanımız söyledi. Kimseye bir taahütte bulunmadık. Amerika'yla şu anda ilişkilerimizi zehirleyen konular var, bunlardan biri de S-400. Bu konuda mutabık kalmadık. Farklı düşünüyoruz ama konuşmaya devam edelim dedik" şeklinde konuştu.

'AMERİKA SATACAKSA PATRIOT DA SATIN ALMAK İSTERİZ'

Çavuşoğlu, daha fazla hava savunma sistemine ihtiyaç duyulduğunu ve Amerika satacaksa Patriot da alınabileceğini ifade etti.

Çavuşoğlu, "Yeni sistemlere de ihtiyacımız var, bir tane S-400 bataryası bizim için yetersiz. Amerika satacaksa Patriot da almak isteriz. Harekâtımızı bahane ederek birçok ülke bize tedariğini durdurmak istedi. Biz ne yapıyoruz? Kendimiz üretmeye başladık fakat henüz daha dışa bağımlılık var. Türkiye egemen bir ülkedir neden Rusya ile Amerika arasında kalmak zorunda kalsın. Egemenlik haklarına saygıyı herkes öğrenecek.

Patriot da alabiliriz, S-400 de alabiliriz. Amerika Kongre'den de onay alabilirse müzakere ederiz, fiyat ve diğer konularda anlaşırız. Ama sözle olmaz. Diğer ülkelerden de alabiliriz. F-35'in ortağıyız bugüne kadar çok ciddi yatırım yaptık. En kötü senaryoyla alamadığımız zaman başka alternatiflere bakmak zorundayız. Hem satmayacaksın hem başka yerden alamayacaksın, böyle bir dünya yok" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız