Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yurt dışından gelip deprem bölgelerinde arama kurtarma çalışması yapan ülke sayısının 74 ve personel sayısının 7 bin 98 olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu'ndan, yurt dışından gelen arama-kurtarma ekiplerine ilişkin açıklama
Fotoğraf: AA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışından Türkiye'ye gelip Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde aktif olarak arama kurtarma çalışması yapan ülke sayısının 74 ve personel sayısının 7 bin 98 olduğunu belirterek 15 ülkeden 4 bin 236 personelin de görevini tamamlayıp ülkesine döndüğünü söyledi.

Bakan Çavuşoğlu, Kosta Rika Dışişleri ve İnanç Bakanı Arnoldo Andre Tinoco ile Dışişleri Bakanlığı'ndaki görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kosta Rika'dan çok sayıda taziye ve destek mesajları aldıklarını aktaran Çavuşoğlu, Kosta Rika devletine ve halkına bu süreçte gösterdikleri dayanışma ve verdikleri destek için teşekkür etti.

"74 ÜLKEDEN 7 BİN 98 PERSONEL ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR"

Çavuşoğlu, depremin ardından uluslararası toplumun Türkiye'ye verdiği destek ve yardım teklifinde bulunan 101 ülkeye teşekkür etti. Depremlerin ardından yurt dışından Türkiye'ye gelen arama kurtarma ekiplerinin sayısına ilişkin bilgi paylaşan Çavuşoğlu, "Şu anda sahada arama kurtarma çalışması yapan ülke sayısı 74, personel 7 bin 98, şu anda ekip gönderecek olan ülke sayısı 1, gelecek personel sayısı 439, görevini tamamlayıp ayrılan ülke sayısı 15 ve görevini tamamlayıp ayrılan personel sayısı da 4 bin 236. Hepsine ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

(AA)