birgün

25° PARÇALI BULUTLU

Çay Kanunu’na karşı mücadele çağrısı

GÜNCEL 28.06.2022 06:30
Çay Kanunu’na karşı mücadele çağrısı Fotoğraf: Eren Dağıstanlı
Abone Ol google-news

Akın ERBAŞ

Çay Kanunu’nda değişlik öngören yasa teklifi Meclis’te, üreticiler ise tepkili. Yaklaşık bir hafta önce AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’nın ilk imzasıyla Meclis’e sunulan yasa teklifine karşı mücadele çağrıları büyürken Rize’nin Fındıklı ilçesinde ‘Çay üreticileri Çay Kanunu tartışıyor’ forumu gerçekleştirildi.

Forumda konuşan Bursa CHP Milletvekili Orhan Sarıbal geçmişte CHP olarak hazırlanan onlarca çay tekliflerinin meclis üstünlüklerinin olmadığı için kabul edilmediğini hatırlattı. Bu kanunun imzalanmasıyla çay tarımının son bulacağını söyleyen Sarıbal, “Bir ÇAYKUR vardı fiyat açıklıyordu ve kısmi bir güvenceydi artık ÇAYKUR’da yok, çiftçinin güvenebileceği bir güvence de olmayacak. Çiftçinin bu kanunla birlikte üretimine ve ticaretine özel şirketler belirleyecek” ifadelerini kullandı.

Etkinlikte konuşan Çiftçiler Sendikası Genel Başkanı Ali Bülent Erdem, yasa teklifi 20 yıl önce çıkarılan Tütün yasasına benzetti. Erdem, “Çay üreticilerinin yaşayacaklarının neler olduğuna ilişkin ipuçlarını tütün yasası veriyor. Tütün yasası çıktıktan sonra tütün üreticilerinin yaşamları zorlaştı ve tütün üretmekten vazgeçti. Eğer ortak bir mücadeleyle karşı durmazsak bu yasa Meclis’ten geçer” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Artvin’in Hopa ilçesinde de yasa teklifine karşı çıkan üreticiler ortak kürsü kursu. Söz alan üreticiler yeni çay kanununun geçmemesi için mücadele edeceklerini vurguladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol