birgün

21° AÇIK

GÜNCEL 16.09.2019 07:20

Çaycuma bu hafta ‘hareketlenecek’

Çaycuma bu hafta ‘hareketlenecek’

31 ülke, 604 şehirde kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’na Zonguldak’ın Çaycuma ilçesi de katılıyor.

2002 yılından bu yana, her yıl, 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nda kişisel aktivitelerini kısıtlayan yaşam biçimlerinin yarattığı olumsuzluklara dikkat çekiliyor. Hafta boyunca bu konuda, çeşitli etkinliklerle farkındalık yaratılarak küresel bir eylem planının ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Fosil yakıtlı ulaşım araçlarının yarattığı kirliliğe de işaret edilen hafta, Zonguldak Çaycuma’da, Çaycuma Belediyesi tarafından da kutlanıyor. Bir hafta sürecek ve içinde sabah sporları, boyama etkinlikleri, alternatif spor şenliği, bisiklet turu, konferans ve doğa yürüyüşlerinin de bulunduğu etkinlikler kapsamında, 20 Eylül ise “Otomobilsiz Çaycuma Günü” olarak kutlanacak. 20 Eylül’de başta Çaycuma Belediyesi olmak üzere ilçedeki tüm çalışanların işlerine bisikletle gitmesi istenecek.

caycuma-bu-hafta-hareketlenecek-624753-1.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Çaycuma Belediye Başkanımız Bülent Kantarcı, “Kentlerde vatandaşların her yere bisiklet ya da yaya olarak ulaşması çok önemli. Bisiklet yollarıyla yayalaştırılmış alanlar artık çağdaş kentçiliğin temel bir ölçütü haline geldi. Biz Çaycuma’yı tasarlarken, herkesin, her yere erişiminin en kolay nasıl olabileceğini planlıyor, düzenlemelerimizi ona göre yapıyoruz. Artık hayatımızın bir parçası haline gelen otomobiller, aslında her yönüyle bize zarar veriyor. Ortaya çıkardığı trafik kaosunun, park sorunlarının yanı sıra yarattığı gürültü, egzoz ve toz kirliliği ile kentlerin yaşam kalitesini de düşürüyor, küresel ısınmaya dolayısıyla da iklim değişikliklerine neden oluyor. Bunun için tüm dünyada araç kullanımını azaltıp, doğa dostu araçlarla ya da yaya olarak ulaşımı sağlayacak düzenlemeler yapılıyor” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız