Türkiye’deki deprem felaketine ilişkin Bild gazetesine konuşan Prof. Dr. Celal Şengör, “Erdoğan tamamen başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı” dedi. Şengör ayrıca, “Gelecek 30 yıl içinde 7 şiddetinden büyük bir deprem meydana gelme ihtimali yüzde 70 seviyesinde” uyarısında bulundu.

Celal Şengör, Alman medyasına konuştu: “Erdoğan tamamen başarısız oldu”

Jeofizik Profesörü Celal Şengör, Almanya’da yayın yapan Bild gazetesine Türkiye’de binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan deprem felaketine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Celal Şengör, “Erdoğan tamamen başarısız oldu, neredeyse her şeyi yanlış yaptı” ifadesini kullandı.

“Türkiye’deki son büyük depremde ölü sayısı resmi olarak 18 bindi ve bu rakam 30 bine daha yakın” diyen Şengör, Erdoğan’ın başbakan ve cumhurbaşkanı olduğu dönemde ülkeyi bu tür büyük depremlere hazırlamak hiçbir şey yapmadığını söyledi.

Şengör, Erdoğan’ın başarısız olduğunu vurguladığı noktaları da açıklayarak, “Erdoğan binaların depreme dayanıklı olması için yasalar getirdi. Fakat bu yasalar yürürlüğe girdikten sonra onları denetlemedi” dedi.

Baskı ortamına da dikkat çeken Şengör, “Erdoğan kimsenin bir şey söylemeye cesaret edemediği bir ortam yarattı. Eleştiren memurları başka bölgelere gönderdi ya da kovdu. Pazartesi günü depremden sonra kendisini eleştirenlere tepki gösterdi” şeklinde konuştu.

İSTANBUL’DA İHTİMAL YÜZDE 70

Öte yandan Şengör, İstanbul’da da büyük bir deprem olabileceğini söyledi.

Şengör, “Pazartesi günkü depremin boyutu 7.8. Maalesef, İstanbul’da da bu büyüklükte bir deprem beklemeliyiz. Gelecek 30 yıl içinde 7 şiddetinden büyük bir deprem meydana gelme ihtimali yüzde 70 seviyesinde” dedi.

“Böyle bir depremin sonuçları korkunç olur! 50 bin ile 100 bin kişinin ölmesinden korkuyorum” ifadesini kullanan Prof. Dr. Şengör, “İstanbul’daki binaların yüzde 60’ı kaçak ve ve tahminen 8 bin bina tamamen yıkılabilir” uyarısında bulundu.

“İSTANBUL’DAN UZAĞA TAŞINMANIZI TAVSİYE EDERİM”

Şengör, olası İstanbul depremi öncesinde ne yapılması gerektiğine dair bir soruya ise “Devlet, daha pahalı da olsa yeni evlerin depremlere dayanıklı hale getirilmesini zorunlu kılmalı. Eğer bugün İstanbul’un göbeğinde yaşıyorsanız taşınmanızı tavsiye ederim. Şehrin dışına yaklaşık 100 kilometre uzağa” yanıtını verdi.

Kendisinin halen İstanbul’da yaşadığını ve taşınmayı düşünmediğini söyleyen Şengör, “Evim depreme dayanıklı. En azından öyle umut ediyorum” dedi.