Partinin eski eşbaşkanı Cem Özdemir‘in Tarım Bakanlığı'na getirileceğine dair söylentiler Yeşiller Partisi'ni karıştırdı.

"Cem Özdemir, Tarım Bakanlığı'na getirilecek" iddiası Yeşiller Partisi'ni karıştırdı

GÜRSEL KÖKSAL

Almanya‘da önümüzdeki günlerde kurulacak olan üçlü koalisyon hükümetinin ikinci büyük ortağı Yeşiller Partisi, eski eşbaşkan Cem Özdemir‘in Tarım Bakanlığı‘na getirileceğine dair söylentilerin ardından karıştı.

Son haberlere göre partinin yönetimindeki sağ kanat (realos) Özdemir‘i Tarım Bakanlığı‘na getirmek istiyor. Ancak sol kanat ise bu göreve partinin Federal Meclis Grup Eşbaşkanı Anton Hofreiter‘in getirilmesi için bastırıyor. Sol kanadın Özdemir‘in bakanlığına kesin olarak karşı olduğu, taleplerinin gerçekleşmemesi halinde koalisyon hükümetinin kuruluşunun bile riske girebileceği bildiriliyor.

Sosyal demokratlar, yeşiller ve liberaller arasındaki sekiz hafta boyunca süren koalisyon görüşmeleri süresinde, potansiyel bakanlar arasında adı geçmeyen Özdemir‘in tarım bakanlığı birçok kesim için sürpriz oldu. Parti eşbaşkanlığını bıraktıktan sonra Federal Meclis Eşbaşkanlığı‘na aday olan, ancak Anton Hoftreiter karşısında yenilgiye uğrayan Özdemir, daha sonra Federal Meclis Ulaştırma ve Dijital Altyapı Komisyonu‘nun başkanlığını üstlenmişti.

Son görevi ve eylüldeki genel seçimi direk aday olarak büyük bir başarıyla kazanması nedeniyle ulaştırma ve dijital altyapı bakanlığına getirilebileceğine söylentilerine rağmen Özdemir‘in partisinin koalisyon görüşmelerini yürüten ekibine bile alınmaması büyük şaşkınlığa yol açmıştı. Koalisyon pazarlıklarında sözkonusu bakanlığın liberal parti FDP‘ye verileceğinin kesinleşmesinin ardından Özdemir‘in bu hükümette bakan olarak yer alma olsalığının tamamen ortadan kalktığı sanılıyordu. Zaten yeni hükümete beş bakanlık alacak olan Yeşiller‘den bu göreve getirilecek politikacılar arasında da Özdemir‘in ismi yer almıyordu. Ancak durumun böyle olmadığı, parti liderliğinin sol kanattan Hofreiter‘in Tarım Bakanı olmaması için bu görev Özdemir‘i getirmek istediği dün ortaya çıktı.

Koalisyon pazarlıklarına göre yeni hükümette beş bakanlık Yeşiller‘de olacak. Federal Başbakan Yardımcılığı ve güçlendirilmiş Ekonomi Bakanlığı‘na Özdemir‘in yerine partinin Eşbaşkanı olan Robert Habeck getirilecek.

Dışişleri bakanlığına diğer Eşbaşkan Annalena Baerbock‘un, çevre bakanlığına partinin sol kanadından Steffi Lemke‘nin, aile bakanlığına da halen Rheinlan Pfalz eyaletinde Çevre Bakanı olarak görev yapan Anne Spiegel‘in getirilmesi bekleniyor.

Yeşiller‘e düşen Tarım Bakanlığı‘na da partinin tarım konusundaki uzman ve sözcülerinden Anton Hofreiter‘in getirilmesine de kesin gözle bakılıyordu. Dün akşam geç saatlere kadar kargaşayı yorumlayan bazı siyasal gözlemciler arasında bu durumun Yeşiller‘de bölünmeye neden olabileceği yorumları yapanlar da oldu. Ancak Yeşiller geçmişte de benzer krizler yaşamış ve sözkonusu krizler hemen her defasında sol kanadın geri adım atmak zorunda kalmasıyla sonuçlanmıştı.