birgün

15° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 19.12.2018 14:12

Cemaat yurdunda cinsel istismar davası başlıyor

Veli-Der herkesi davaya sahip çıkarak, çocuklara ve insanlığa karşı duyarlı olmaya çağırdı

Cemaat yurdunda cinsel istismar davası başlıyor

BİRGÜN / İZMİR

İzmir'in Dikili ilçesindeki bir cemaat yurdunda kalan çocukların cinsel istismara uğraması ile ilgi dava 21 Aralık 2018 Cuma günü başlıyor.

Yaklaşık 1 yıl önce, 20 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşen cinsel istismar olayının sanığı Ömer Faruk E. ilk kez hâkim karşısına çıkıyor.

Yurtta temizlik görevlisi olarak çalıştığı belirtilen Ömer Faruk E. halen tutuklu bulunuyor. Sanığın yurtta din öğretmenliği yaptığı da iddia ediliyor.

Cinsel istismar davası, 21 Aralık 2018 Cuma günü saat 09.30’da Bergama Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Bergama Şubesi’nce yapılan açıklamada, mağdur ailelere şikâyetçi olmamaları yönünde baskılar yapıldığı, olaya gizlilik gerekçesi ile yayın yasağı getirildiği ve uzun süre dosyaya avukatların bile göremediği belirtildi. Sanığın adeta korunduğu kaydedilen Veli-Der açıklamasında, herkesin davaya sahip çıkarak çocuklara ve insanlığa karşı duyarlı olması istendi.

Veli-Der, Dikili Emek ve Demokrasi Platformu ile yurttaşlar, sorumluların yargılanması ve çocuklara yönelik taciz ve tecavüzlere son verilmesi için, haftalarca Dikili Atatürk Meydanı’nda oturma eylemi yapmışlardı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız