Google Play Store
App Store

Antep'te kaymakamlık tarafından cemevinde düzenlenen toplantı Alevilerin tepkisini çekti. Müftülük görevlileri kendilerine verilen çayları dahi içmedi

Cemevindeki Diyanet toplantısında tepki çeken hareketler

MUZAFFER TÜRKMENOĞLU

Antep'in Yavuzeli İlçesine bağlı Sarılar Köyü Cem Evi'nde Kaymakamlık tarafından Bilinçli Toplum Aydınlık Yarınlar Projesi adıyla toplantı düzenlendi.

Toplantıya Yavuzeli Müftülüğü de katıldı. Türbanlı öğretmenlerin erkeklerle tokalaşmaması, ikram edilen çayları içmemesi, müftülük görevlisinin cemevindekilere vaaz vermesi tepkilere neden oldu. Hüseyin Badem adındaki köylü, "Buraya gelen misafirlerimizin başımızın üstünde yeri var. Ancak misafirlerimiz dostça uzattığımız elimizi boşta bırakıyor. İkram ettiğimiz çaylarımızı bile içmiyor" diye tepki verince tartışma çıktı.

Bu gelişme üzerine Kaymakam konunun yanlış anlaşıldığını kadın öğretmenlerin yardımcı olabilmek için geldiklerini söyleyip havayı değiştirmeye çabaladı: "Ben gece gündüz her türlü sorununuzun, talebinizin çözümü için hazırım. Ancak beni aşan şeyler konusunda yapabileceğim bir şey yok. Birlik, beraberlik içinde olmalıyız" diye konuştu.cemevine-diyanet-projesi-685070-1.