birgün

15° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

YEŞİL BİRGÜN 24.09.2020 06:38

Cengiz Devlet projesi için yine kolları sıvadı

Cengiz Devlet projesi için yine kolları sıvadı

Gökay BAŞCAN

Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından Rize- Artvin Havalimanı inşaatına hammadde sağlamak amacıyla yapılması planlanan asfalt plent tesisi için çevresel etki değerlendirme (ÇED) süreci başladı. Havalimanı için yapılan deniz dolgusu üzerinde kurulması planlanan projenin bedeli 300 bin TL.

Tesisten yılda 1 buçuk ton hammadde çıkarılması planlanıyor. Her seçimde iktidarın ‘büyük’ vaatleri arasında yer alan Rize- Artvin Havalimanı’nın inşaatı sürüyor. İnşaata hammadde sağlamak amacıyla kurulması planlanan tesisin sahibi ihalelerin vazgeçilmez ismi Cengiz Holding.

TOZ BULUTU OLUŞACAK

Proje tanıtım dosyasında yer alan bilgilere göre, çevre düzeni planlarında deniz üstünde yer alan projeye en yakın yerleşim birimi 300 metre uzaklıkta. Günde 16 saat işletilecek tesiste, saatte 24 kilogram günde ise 384 kilogram toz meydana gelecek. Cengiz Holding, 2018 yılında Kırma Eleme Tesisi, Hazır Beton Santralı ve Afalt Plent Tesisi için Rize Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ÇED gerekli değildir kararı verildi. Kırma eleme ve hazır beton tesisi yaklaşık 2 yıldır faaliyet yürütürken asfalt plent tesisi projesi hayata geçirilmedi. Asfalt plent tesisin koordinatlarında değişikliğe giden şirket, yeniden ÇED süreci başlattı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız