birgün

5° KAPALI

Cengiz İnşaat'ın Cennet Koy talanı: İtirazlara rağmen 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi

Cengiz İnşaat’ın Bodrum’a bağlı Gölköy Mahallesi'ndeki Cennet Koy'da koruma altında olan 678 bin metrekarelik araziye yapmayı planladığı turistik tesis ve rezidans için 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi. Cengiz İnşaat'ın Cennet Koyu'ndaki projesi için Danıştay iki kez iptal kararı vermişti.

ÇEVRE 07.12.2022 12:06
Cengiz İnşaat'ın Cennet Koy talanı: İtirazlara rağmen 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

Cengiz İnşaat’ın Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Cennet Koy'da Hazine’ye ait araziye yapmayı planladığı turistik tesis ve rezidans projesi için Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne yaptığı ÇED başvurusu sonuçlandı.

Koruma altında olan 678 bin metrekarelik arazide turistik tesis, villa, rezidans ve marina yapacak olan Cengiz İnşaat'ın sunduğu ÇED raporu Muğla Valiliği tarafından incelenerek 'ÇED gerekli değildir' kararı verildi.

Kararda şunlara yer verildi:

“Muğla ili Bodrum ilçesi Göl Mahallesi Gökburun mevkii, 306 ada, 1 Parsel mevkiinde Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ tarafından yapılması planlanan turizm konaklama tesisi projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği'nin 17. maddesi gereğince turizm konaklama tesisi projesine, Valiliğimizce 'Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir' kararı verilmiştir.”

ARKEOLOJİK SİT ALANINA İNŞAAT YAPILMAYACAK

Öte yandan, 568 milyon lira bedeli olan projenin tanıtım dosyasında yer alan bilgilerde, tesisin 101 apart ve 83 süit oda olmak üzere toplam 184 odalı olacağı, bu odalarda 540 kişinin konaklayacağı belirtilmişti.

Proje alanındaki parselin güneyinde birinci derece arkeolojik sit alanı bulunuyor. Hazırlanan ÇED dosyasında, birinci derece arkeolojik sit alanına herhangi bir müdahalede bulunulmayacağı, bu alanda hiçbir şekilde inşaat faaliyeti yapılmayacağı bilgisi de dosya da yer almıştı.

Mehmet Cengiz, Cennet Koyu için iki kez girişimde bulunmuştu. Danıştay 13. Dairesi, Cennet Koyu’ndaki 2 milyar 100 milyon TL değerindeki 700 dönümlük kamu arazisinin özelleştirme kararını daha önce iki kez iptal etmişti. Danıştay kararına rağmen Cengiz İnşaat bu proje için ise Bulgari ile anlaşmıştı.

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol