birgün

13° AÇIK

SAĞLIK 08.09.2020 12:31

Cerrahpaşa’daki pozitif vaka oranı, Türkiye geneli oranın yaklaşık on katı

Koronavirüs salgınına ilişkin gerçek sayıların açıklanmadığı şüpheleri her geçen gün kuvvetleniyor. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin paylaştığı günlük pozitif vakanın yapılan test sayısına oranı, Türkiye geneli oranın yaklaşık 10 katı.

Cerrahpaşa’daki pozitif vaka oranı, Türkiye geneli oranın yaklaşık on katı

HABER MERKEZİ

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin açıkladığı günlük verilerdeki pozitif vaka oranı Türkiye’deki gülük oranın en az 10 katı civarında seyrediyor.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koroanvirüs verilerinin gerçek sayıları yansıtmadığına dair şüpheler her geçen gün kuvvetleniyor. Valiliklerden vaka sayılarına ilişkin yapılan açıklamaların Sağlık Bakanlığı’nın raporlamalarına uymaması, bazı kentlerdeki ölüm sayılarının geçen yılların ortalamalarına göre belirgin biçimde yükselişi bu şüphelerin kuvvetlenmesine neden olan etkenlerden sadece birkaçı.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki günlük teste göre pozitif vaka oranı da, veriler üzerindeki söz konusu şüpheyi kuvvetlendirir biçimde Türkiye geneli sayılarla dikkat çeken bir açı farkına sahip.

Fakülte tarafından günlük açıklanan Covid-19 veri setine göre, son üç günde tespit edilen pozitif vakanın günlük test sayısına oranı yüzde 11 ile 16 arasında değişiyor. Buna karşılık, Türkiye geneli verilerdeki oran ise 1 civarında seyrediyor.

Cerrahpaşa’nın açıkladığı son üç güne dair veriler şöyle:

4 Eylül: 707 teste karşılık 78 pozitif vaka tespit edildi (%11)

5 Eylül: 487 teste karşılık 55 pozitif vaka tespit edildi (%11)

6 Eylül: 350 teste karşılık 57 pozitif vaka tespit edildi (%16)

Aynı tarihlerdeki Türkiye geneli veriler ise şöyle:

4 Eylül: 117 bin 113 teste karşılık bin 612 pozitif vaka tespit edildi (%1,3)

5 Eylül: 99 bin 497 teste karşılık bin 673 pozitif vaka tespit edildi (%1,6)

6 Eylül: 96 bin 842 teste karşılık bin 578 pozitif vaka tespit edildi (%1,6)

KOCA NE DEMİŞTİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, çeşitli yerlerde yapılan düzenli testlerin açıklanan günlük rakamların içinde yer almadığını söylemişti.

Yapılan son Bilim Kurulu toplantısı ardından yapılan basın toplantısında Bakan Fahrettin Koca, "Bazı sağlık kuruluşlarının PCR testi sonuçlarını Sağlık Bakanlığına bildirmediği belirtilmişti. Kaç sağlık kuruluşu, kaç sonucu bildirmedi. Bu tablo nasıl değişti? Basın mensupları düzenli test oluyorlar, TBMM'de ve Külliye'de testler yapılıyor. Bu testler buna dahil mi?" sorusuna, "Bazı özel hastanelerde kaydın yeterince tutulmadığı şeklinde bir durumu gördük. Ama bununla ilgili biz gereken uyarılarımızı yaptık. Bu anlamda şu an bir sorun olmadığını söyleyebilirim. Bizim testlerin içinde basın mensupları ve benzeri artı turistik bölgelerde yapılan testler, bu testlerin içinde yok. Daha fazla test yapıldığını söylemek istiyorum. Pozitif vakaları takibe alıyoruz ama testin içinde yok" cevabını vermişti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin paylaştığı veri setleri şöyle:

cerrahpasa-daki-pozitif-vaka-orani-turkiye-geneli-oranin-yaklasik-on-kati-778327-1.

cerrahpasa-daki-pozitif-vaka-orani-turkiye-geneli-oranin-yaklasik-on-kati-778328-1.

cerrahpasa-daki-pozitif-vaka-orani-turkiye-geneli-oranin-yaklasik-on-kati-778329-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız