Dünyaca ünlü turizm merkezi Çeşme’nin içme suyu altyapısını baştan sona yenilemek üzere yapılan projenin üçüncü etabının temeli atıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, “Bugünü kurtarmak değil, geleceği inşa etmekte kararlıyız” dedi.

Çeşme’nin en büyük yatırımının temeli atıldı

BİRGÜN EGE

Yaz aylarında nüfusu 1 milyonu aşan Çeşme’nin su sıkıntısını çözecek Çeşme tarihinin en büyük yatırımın temeli atıldı. 11 mahallede hizmet verecek 350 kilometre uzunluğundaki içme suyu hattının 278 milyon TL’ye mal olacağını belirten İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bugüne kadar Çeşme’nin altyapısını güçlendirmek için ayırdığımız 1 milyar TL’yi aşan bütçeyle Türkiye ölçeğinde az görülen bir yatırımı ilçemize kazandırdık” dedi. Çeşme üçüncü etap içme suyu altyapı çalışmaları kapsamında ilçenin eskiyen ve kaçaklara neden olan tüm iletim hatları ile su şebekesinin yenilenmesi sağlanacak.

Soyer, “Yaz aylarında 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Çeşme, her yıl Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri ağırlıyor. İlçemizin bu çok özel durumu uzun yıllardır içme suyu, kanalizasyon ve arıtma altyapısına özellikle yaz aylarında ciddi bir yük oluşturuyordu. İzmir’in her ilçesine, her mahallesine sağlıklı su ve dirençli bir altyapı sağlama hedefimiz doğrultusunda İZSU Genel Müdürlüğü’müzle Çeşme’de yatırım seferberliği başlattık. Kaçaklara, kokuya, arıza ve kesintilere neden olan Çeşme’nin altyapı sorunlarını kökten çözecek tüm adımları planladık” diye konuştu.

Üç etaplı bir planlamayla Çeşme’nin servis ömrünü tamamlamış içme suyu şebekesini baştan aşağı yenilemek için çalıştıklarını söyleyen Soyer, “Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne, Yalı mahallelerinde 200 kilometrelik içme suyu hattı yenileme birinci etap çalışmalarında sona geldik. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahallelerini kapsayan 450 kilometrelik ikinci etabı ise tamamlayarak kesintisiz içme suyu hizmetleriyle buluşturduk. Bugün temelini attığımız ve üç yıl içinde tamamlayacağımız üçüncü etapla birlikte 11 mahallemize daha içme suyunu çağdaş altyapı sistemleriyle temin edeceğiz. 278 milyon TL’lik bu yatırımımız, 350 kilometrelik bir hattın yenilenmesini kapsıyor. Üçüncü etap tamamlandığında hangi mevsimde ve hangi yoğunlukta olursa olsun Çeşme’nin tamamında, içme suyu konusunda tüm sıkıntıları aşmış olacağız” ifadelerini kullandı.

“ARTAN MALİYETLERE RAĞMEN HİZMETLERİ AKSATMIYORUZ”

Üç buçuk yılı aşkın bir süredir İzmir’in 30 ilçesinde dirençli ve sağlıklı bir kent yaşamını kurmak için ellerini taşın altına koyduklarını söyleyen Soyer, İzmir’in sorunlarına kalıcı çözümler üretmek için günü kurtarmaya değil, geleceği kurmaya yönelik adımları atmaya kararlılıkla devam etiklerini belirtti. “1 milyarlık bir yatırımı toprağın altına gömerken aslında tam da bunu yapıyoruz” diyen Soyer, konuşmasını şöyle tamamladı: “Çünkü 1 milyar liralık yatırımı görünür yapmanız halinde bunun Avrupa açısından etkisi bambaşka olur. Ama biz bugünü kurtarmak değil geleceği inşa etmekte kararlıyız. Yarımada’da, kent merkezinde ve İzmir’in tüm ilçelerinde çağın koşullarına uygun sağlıklı ve dirençli bir kent yaşamını yani İzmir’in geleceğini inşa ediyoruz. 2023 yılında İZSU bütçemizin yüzde 57’sini yatırımlara ayırdık. Hiç şüpheniz olmasın. Verdiğimiz sözleri tek tek yerine getirmeye devam edeceğiz.”

Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran ise “Çeşme tarihinin bir seferde yapılan en büyük yatırımını benim yoldaşım Tunç Soyer Çeşme’ye yapıyor ve yapmaya da devam edecek. Kendisine Çeşme adına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız başkanım. Biz Çeşme’de musluklarımızdan tuzlu su aktığı günleri hatırlarız. Artık o günlerin hepsi geride kaldı. Pandemide iki şeyin değerini çok iyi öğrendik. Bir tanesi su, bir tanesi tarım. Bu iki konuya çok değer veren Büyükşehir Belediye Başkanımız var. Her zaman Çeşme’nin arkasında” diye konuştu.

NELER YAPILDI?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2014 yılında 6360 sayılı yasa ile Çeşme ilçesinin hizmet sorumluluğunu devraldı. İlçenin içme suyu şebekesinin ekonomik ömrünü tamamen doldurması ve sürekli arıza kaynaklı kesintiler yaşanması nedeniyle yatırım başlatıldı. 1. Etap içme suyu hattı projesi kapsamında Germiyan, Ildır, Reisdere, Şifne, Yalı mahallelerinde 200 kilometrelik içme suyu hattını yenileme projesinde sona yaklaşıldı. 2. Etap içme suyu hattı projesi ile de 450 kilometrelik içme suyu şebeke inşaatı tamamlandı. Alaçatı, Ardıç, Altınyunus, Boyalık, Celal Bayar, Çakabey, Fahrettinpaşa ve Ilıca mahalleleri kesintisiz suya kavuştu. Temeli atılan 350 kilometrelik 3. Etap İçme Suyu Hattı projesiyle de Altınkum, Cumhuriyet, Çiftlik, Dalyan, İsmet İnönü, Musalla, Ovacık, Sakarya, Şehit Mehmet, Üniversite ve 16 Eylül mahalleri yeni içme suyu altyapısıyla buluşacak.