birgün

14° PARÇALI BULUTLU

BİRGÜN EGE 25.09.2021 11:50

'Çevre görevlisi değil, çevre mühendisiyiz'

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, 'çevre görevlisi' adı altında verilen belgelere tepki göstererek, mühendislik diplomalarına eşdeğer tutulmaması gerektiğini açıkladı

'Çevre görevlisi değil, çevre mühendisiyiz'

BİRGÜN EGE

Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, mühendislik diplomalarının ücret karşılığı verilen belgelere eşdeğer tutulmasına tepki gösterdi. Oda tarafından yapılan açıklamada, çevre mühendisliğinin 3-5 günlük eğitimler ile diğer meslek gruplarına 'çevre görevlisi' adı altında verilen belge ile itibarsızlaştırıldığı belirtildi.

Oda tarafından yapılan açıklamada, "Çevre Mühendisliği uzmanlık alanımız, Yönetmelik ile çevre kirliliğine neden olabilecek işletmelerin Çevre Mevzuatına uygunluk süreçlerini yönetmek ve değerlendirmek ile 'Görevli' tanımı içerisine sıkıştırılmış ve 4 yıllık mühendislik eğitimi ile bu çalışmaları yapma yeterliliğine sahip olduğumuz diplomalarımız 'Çevre Görevlisi' Belgesi ile 3-5 günlük eğitimler ile farklı meslek disiplinlerine açılarak itibarsızlaştırılmıştır" denildi.

Açıklamada, "Sağlıklı çevrede yaşama yönelik çalışmalarının en önemli parçası olan çevresel altyapı süreçleri ve çevre yönetimi; kentlerin planlanması ve yönetimi süreçlerinin tüm aşamalarında çevre boyutunun değerlendirilmesi, doğru yönetilmesi ile mümkündür. Bu noktada da konu ile ilgili uzman meslek disiplini olan çevre mühendislerinin bakış açısı ve yaklaşımı önemlidir. Çevresel süreçleri yürütecek çevre mühendisi istihdamının yetersiz olduğunu, çevre mühendisi istihdamı arttırmak yerine ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çevre mühendisliği meslek alanının 'çevre görevlisi' gibi tanımlar ile farklı disiplinlere açıldığı, çevre yönetim süreçlerinin içinin boşaltıldığı görülmektedir" ifadeleri kullanıldı.
Çevre mühendislerinin görev yapmadığı her alanda büyüyen çevre sorunlarının bedelinin ağırlaştığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Mesleki var oluşumuzun ana gerekçesi olan doğal varlıklarımızın, ülkemizin kaynaklarının; çevre yönetim sürecinin kamu ve toplum yararı doğrultusunda korunması ve yönetilmesi süreçlerinde; anahtar meslek dalı olan Çevre Mühendisliği meslek disiplinini itibarsızlaştıran ve iş güvencesini ortadan kaldıran sertifikasyon sistemine dayalı eğitim ve çevre yönetimi anlayışına, diplomalarımızın ücret karşılığı verilen belgelere eşdeğer tutulmasına, meslektaşlarımızın çalışma koşulları ve ücretleri ile ilgili haksızlıklara karşı mesleki mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol