birgün

22° AÇIK

Ceyhan Belediyesi'ne 'rüşvet' operasyonu: Kadir Aydar'ın da aralarında olduğu 23 kişi gözaltında

Adana'da bu sabah düzenlenen operasyon kapsamında aralarında görevden alınan CHP'li Kadir Aydar'ın da bulunduğu 23 kişi gözaltına alındı. Aydar, "Bunların hepsi bana ve partime itibarsızlaştırma operasyonudur" dedi.

GÜNCEL 19.12.2020 08:02
Ceyhan Belediyesi'ne 'rüşvet' operasyonu: Kadir Aydar'ın da aralarında olduğu 23 kişi gözaltında
Abone Ol google-news

Adana'nın Ceyhan ilçesinde, "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, rüşvet ve irtikap" soruşturması kapsamında, mazbatası mart ayında iptal edilerek görevinden uzaklaştırılan eski Belediye Başkanı Kadir Aydar'ın da aralarında olduğu 23 şüpheli gözaltına alındı.

Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, polis ekipleri, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, rüşvet ve irtikap iddiasıyla hakkında gözaltı kararı verilen 23 kişiyi yakalamak için operasyon düzenledi.

Belediye binası ve şüphelilerin adreslerinde arama yapan ekiplerin, eski başkan Kadir Aydar'ın da aralarında olduğu kişileri gözaltına aldığı iddia edildi. Adana Adli Tıp Biriminde sağlık kontrolünden geçirilen 23 kişi, sorgulanmak üzere emniyete götürüldü.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), mart ayında adli sicil kaydındaki cezası nedeniyle Aydar'ın mazbatasının iptaline karar vermişti.

ceyhan-belediyesi-ne-operasyon-23-kisi-hakkinda-gozalti-karari-818719-1.

BAŞSAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, rüşvet ve irtikap iddialarıyla 23 zanlı hakkında gözaltı kararı verildiği ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığınca, eski Ceyhan Belediye Başkanının talimatlarıyla aralarında Ceyhan Belediyesi İmar Müdürü G.D.D'nin de bulunduğu belediyede görevli bir kısım şüphelilerin, ilçedeki iş insanlarından imar ve ruhsatla ilgili eksiklikler gerekçe gösterilerek rüşvet talebinde bulundukları iddiaları üzerine soruşturma başlatılmıştır. Şüpheliler hakkında 5 Şubat'ta iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması kararı alındığı, soruşturma kapsamında Ceyhan Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde kolluk güçlerince, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, rüşvet ve irtikap suçlarından bugün eş zamanlı operasyon yapılmıştır. Aralarında iş insanları ve kamu görevlilerinin de olduğu 23 şüpheli gözaltına alınmış olup, soruşturma titizlikle sürdürülmektedir."

ceyhan-belediyesi-ne-operasyon-23-kisi-hakkinda-gozalti-karari-818647-1.
CHP'li Kadir Aydar

KADİR AYDAR: İTİBARSIZLAŞTIRMA OPERASYONUDUR

Eski başkan Kadir Aydar da gözaltına alındığı iddialarına yönelik paylaştığı videoda şu ifadeleri kullandı:

"Havuz medyası tarafından Türkiye'ye bir haber servis edildi. Ben Kadir Aydar, hayatım boyunca rüşvet yemedim, rüşvet yiyenin Allah bin belasını versin. Bunların hepsi bana ve partime itibarsızlaştırma operasyonudur. Şuna güvenin bu kardeşiniz asla yanlış yapmadı. Göreve geldiğim andan itibaren gece gündüz çalıştım. Mazbatamı iptal ettiler sustum ama artık bu susacak zaman değil. Bana rüşvet aldığı diyecek kişi daha anasının karnından doğmadı.

Ben ne ailemi, ne partimi, ne kendimi böyle pis işlere bulaştırırım. Haktan, hukuktan ayrılmadan hizmet etmeye çalıştım. Bunlar havuz medyasının ve onlarla işbirliği yapan müteahhitlerin itibarsızlaştırma operasyonudur.

Şimdi benim hakkımda çıkan gözaltı kararı için gideceğim bizzat teslim olacağım. Adalete inancımı kaybetmeyeceğim, gözaltına alınmadan gözaltına alındı diye servis edenler emeline ulaşamayacaklar."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol