birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Cezaevinde ‘sakıncalı’ mektuba ihlal kararı

GÜNCEL 02.10.2022 10:19
Cezaevinde ‘sakıncalı’ mektuba ihlal kararı Fotoğraf: MA
Abone Ol google-news

Anayasa Mahkemesi (AYM), cezaevinde tutuklu bulunan Eşref Kaya’nın arkadaşına yazdığı mektubun, ‘örgütsel haberleşme amacı’ iddiasıyla ‘sakıncalı’ bulunarak cezaevi idaresi tarafından el konulmasının, ‘haberleşme hürriyetinin ihlali’ olduğuna karar verdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Kaya, bulunduğu cezaevinden arkadaşına yazdığı mektubun, Disiplin Kurulu’nca ‘sakıncalı’ denilerek el konulmasını 15 Ağustos 2019 tarihinde ‘haberleşme hürriyetinin ihlal’ edildiği gerekçesiyle AYM’ye taşıdı. Kaya, başvuruda mektupta ‘örgütsel haberleşme amacı’ içeren herhangi bir cümlenin yer almadığını, arkadaşına göndermek istediği mektubun keyfi olarak ve soyut gerekçelerle alıkonulduğuna yer verdi.

BAKANLIĞIN ‘UYGUN’ GÖRÜŞÜ

Kaya’nın başvurusu Adalet Bakanlığı’na da gönderildi. Başvuruya dair görüş bildiren bakanlık, başvurucunun haberleşme hürriyetine yapılan müdahalenin ‘demokratik toplum düzeninin gereklerine ve ölçülülük ilkesine uygun’ olduğunu iddia etti.

AYM ise ihlal yönünde verdiği kararın gerekçesinde, Disiplin Kurulu ve mahkeme kararlarında mektubun gönderilmemesine dair içeriğiyle ilişkili, somut bilgilere dayalı ve yeterli gerekçenin bulunmadığı, mektubun sakıncalı görülen kısımlarının çizilerek gönderilmesinin mümkün olup olmadığı yönünde bir değerlendirmenin yapılmadığına yer verdi. Bu nedenle müdahalenin ‘demokratik bir toplumda gerekli olmadığı kanaatine varılmıştır’ ifadesine yer verdi.

***

Tahliye edilmeli

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 30 yıldır cezaevinde bulunan ağır hasta tutuklu Adnan Karakaş’ın tehlikeli cilt hastalığı ve diğer hastalıklarına rağmen tahliye edilmediğini belirtti. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi’nin hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek için gerçekleştirdiği eylemlerin 421’inci haftasında, Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan hasta tutuklu Adnan Karakaş’ın sağlık durumu anlatıldı. Karakaş’ın uzun yıllardır cezaevinde bulunduğunu ve kaldığı cezaevlerindeki nemli koşulların birçok hastalığa sebep olduğunu aktaran İHD MYK üyesi Nuray Çevirmen, hemen tahliye edilmesini istedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol