birgün

24° AZ BULUTLU

GÜNCEL 03.06.2020 08:17

‘Cezaevlerin bin 334 ağır hasta var’

İHD Diyarbakır Şubesi’nin hazırladığı rapora göre cezaevlerinde şu anda bin 334 ağır hasta ve tutuklu bulunuyor. Açıklamada hasta tutuklular için bir an önce adım atılması istendi

‘Cezaevlerin bin 334 ağır hasta var’

Koronavirüs salgını sürerken cezaevlerindeki durum da kaygılara neden oluyor. Cezaevlerinde bulunan hasta tutuklu ve mahkûmlar büyük risk altında. İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi, hapishanelerdeki hastalarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada 2018 yılından bu yana prostat kanseri tedavisi gören hasta mahkûm Soydan Akay’ın durumu ile ilgili bilgi de paylaşıldı. Açıklamada 27 yıldır ülkenin değişik cezaevlerinde tutulan Soydan Akay’ın yakını Şafii Hayme’nin 1 Haziran’da şubelerine başvurduğunun belirtildi: “Soydan Akay’ın prostat kanseri yanı sıra eklem romatizması, hepatiti B ve kalp spazmı gibi rahatsızlıklarının da bulunduğunu beyan etmiştir. Soydan’ın son 2 yıldır da Silivri Kapalı Cezaevinde tek kişilik hücrede tutulduğu ve 6 aydan fazla bir süredir telefon ve görüş hakkına çıkmayarak bu durumu protesto ettiğini belirtmiştir.”

‘HASTA MAHPUSLARIN SAYILARI ARTIYOR’

Hasta tutuklu ve mahkûmların sayısında gün geçtikçe artış yaşandığının vurgulandığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tahliye edilmeyen birçok kişi hastalıklarının son aşamasına gelmişlerdir. 2019 yılında sadece bölge hapishanelerinde 6 hasta mahpus yaşamını yitirdi. 2020 yılının mayıs ayında ise Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde Sabri Kaya ve Edirne F Tipi Kapalı Hapishanesinde Vefa Kartal isimli hasta mahpuslar, maalesef yaşamlarını yitirmişlerdir. Bugün itibariyle, derneğimiz tarafından tespit edilen verilere göre hapishanelerde 458’i ağır olmak üzere toplam bin 334 hasta mahpus bulunmaktadır.”

İHD Diyarbakır Şubesi açıklamada taleplerini şöyle sıraladı:

►Sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında cumhuriyet savcılarının takdir yetkisi kaldırılmalı, hastanelerin verdiği raporlar esas alınarak cezaların infazları ertelenmeli.

►Hasta mahpusların infaz ertelemesinin önündeki engel teşkil eden infaz kanununun 25. maddesindeki “infaza ara verilemeyeceği”ne dair düzenleme ile 107. maddenin 16 fıkrasındaki düzenleme kaldırılmalı.

►Mahpusların müddetnamelerinde yaşları ve sağlık durumları dikkate alınarak tahliye olabilecekleri uygun bir tarih yer almalı.

►Hasta mahpusların tahliye edilmemesinin AİHS’in 3. maddesinin ihlali olduğu hatırda tutulmalı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız