birgün

6° AÇIK

GÜNCEL 17.08.2020 08:26

Cezaevlerinde sağlığa erişim yok

Cezaevlerinde sağlığa erişim yok

Haber Merkezi

Cezaevlerinde hak ihlallerinin bitmiyor, salgınsa yenilerine yol açıyor. Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan mahkûmlar BirGün’e mektup gönderdi. Gönderdikleri mektupta, ağır hak ihlallerine maruz kaldıklarını belirten mahkûmlar, sağlıktan kitaba birçok hakkın gasp edildiğini vurguladı.

Cezaevinin salgına karşı alınan önlemler kapsamında yalnızca birkaç kez dezenfekte edildiğini savunan mahkûmlar, maske ve dezenfektan da dağıtılmadığını iddia etti. Çamaşır suyu ve sabunun ise yalnızca birkaç kez dağıtıldığı öne sürüldü. Tek başına yaşamını sürdüremeyecek durumdaki hasta tutukluların, tek başlarına bir hücrede tutulduğunu aktaran mahkûmlar, havalandırma saatlerinin uzatılmasına yönelik taleplerininse reddedildiğini belirtti.

YÖNETİMİN KEYFİNE KALDI

Mektupta, herhangi bir yasak kararı olmayan kitap ve yayın bulundurma hakkının, cezaevinin keyfine bırakıldığı vurgulandı. Mahkûmlar, 10 saat olan sohbet haklarının ise yalnızca 3 saat uygulandığını yazdı.

Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde kalan mahkûmlar size gazetemize yazdıkları mektupta, yılsonuna kadar açık görüşlerin kapalı görüşe çevrildiğini aktardı. Sosyal faaliyetlerde de kısıtlamaya gidildiği savunulan mektupta, tutukluların yakınlarının gönderdiklerinin de yalnızca özel günlerde teslim edileceği ifade edildi. Mahkûmlar sağlık kontrolleri ve tedavilerinin yapılmadığını ileri sürdü.

AYTAÇ ÜNSAL: DİRENECEĞİZ

Avukat Ebru Timtik ile başlattıkları ölüm orucunun 196’ncı günündeki Avukat Aytaç Ünsal, BirGün’e mektup yazdı. Yargıtay’ın tahliye edilmelerine ilişkin hâlâ karar vermediğini söyleyen Ünsal, Timtik’in durumunun ağırlaştığını aktardı. Buna karşın Yargıtay üyelerinin ise tatile çıktığını hatırlatan Ünsal, “Hakkımız olanı alana kadar kararlılıkla direneceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol