birgün

27° AZ BULUTLU

DÜNYA 13.07.2020 00:42

Cezayir’de din alimleri Covid-19 nedeniyle ‘kurban kesilmemesini’ uygun bulmadı

Cezayir'de Müslüman Alimler Birliği "Covid-19 nedeniyle kurban kesilmemesi" önerisini uygun bulmadı.

Cezayir’de din alimleri Covid-19 nedeniyle ‘kurban kesilmemesini’ uygun bulmadı

Cezayir Müslüman Alimler Birliği, koronavirüs salgını nedeniyle Kurban Bayramı'nda kurban kesilmemesi önerisini uygun bulmadı.

AA’da yer alan habere göre, birlikten yapılan yazılı açıklamada, "’kurban kesmek yerine kurban bedelinin sadaka olarak verilip verilemeyeceği’ sorusuna, "Sadaka kurban yerini tutmaz" şeklinde yanıt verildi. Bununla birlikte, halka bayram ziyaretinde bulunmama ve uzaktan tebrikleşmeyle yetinme çağrısı yapıldı.

Geçen günlerde Cezayirli milletvekili Abdulvehhab bin Zaim, kurban bedellerinin, fakirlere ve Covid-19'dan ekonomik olarak zarar görenlere sadaka olarak verilmesi için bir girişimde bulunmuştu.

Zaim ayrıca, kurban kesilmesinin virüsün yayılmasına sebep olacağı uyarısında bulunmuştu.

Cezayir Din İşleri Bakanlığına bağlı Fetva Kurulu henüz bu konuda açıklama yapmadı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız