birgün

-3° AÇIK

GÜNCEL 26.06.2017 08:54

ÇHD yöneticisi avukata ‘FETÖ üyeliği’nden dava

ÇHD yöneticisi avukata  ‘FETÖ üyeliği’nden dava

OHAL KHK’sı ile kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Genel Başkan Yardımcısı Avukat Munip Ermiş’e ‘FETÖ üyeliği’ iddiasıyla dava açıldı. Hürriyet’ten İsmail Saymaz’ın haberine göre, geçen yıl da ‘FETÖ üyeliği’ iddiasıyla gözaltına alınıp serbest bırakılan Ermiş hakkında hazırlanan 63 sayfalık iddianamede suçlamalar sadece yarım sayfa tuttu.

Ermiş’e yöneltilen suçlamalar arasında Twitter’da eski İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Ali Fuat Yılmazer, eski İstanbul Emniyeti Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı ve gazeteci Mehmet Baransu’yu takip etmek de var. Diğer suçlamalarsa şöyle:

» MİT TIR’larının durdurulmasına ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Antalya Başsavcısı Süleyman Bağrıyanık’ın gözaltına alınışı sırasında evdeki işlemlere nezaret etmek.

» BİMER’e isimsiz bir kişi tarafından yapılan ihbarda, “Ermiş’in terör örgütleriyle ilişkileri incelenmeli” denmesi.

» P.M.K. adlı kişi tarafından BİMER’e gönderilen ihbarda, “Ermiş devlete karşı açılan dosyalara müdahildir. Terör örgütlerinin üye ve sempatizanlarını savunur” denmesi.

Eşinin pasaportuna el konuldu
İddianamede Ermiş’in ‘FETÖ’ye üye olduğu’ ve örgütle organik bağının bulunduğu savunulurken, Antalya 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davaya Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından gönderilen yazıda, avukatın duruşmalardan yasaklanması da istendi.

Ermiş, hakkında hazırlanan iddianameyi şöyle yorumladı: “Cumhuriyet ve Sözcü gazetesine ve diğer kuruluşlara yapıldığı gibi, FETÖ ile irtibatlandırmak istiyorlar. Bunlar boştur. Bu şekilde dava açılamaz. Takipsizlik kararı verilmesi gerekirdi.” Bu arada, Ermiş’in eşi Hayri Ermiş’in 29 Ekim 2016’da Sabiha Gökçen Havalimanı’nda pasaportuna el kondu. Gerekçe olarak, ‘FETÖ/PDY şüphelisi eşi olmak’ gösterildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız