birgün

23° AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.12.2017 11:30

Chomsky'den Barış için Akademisyenler'e destek açıklaması

ABD'li düşünür Noam Chomsky, yarın başlayacak Barış Akademisyenleri davasına ilişkin bir açıklama yaptı, ““Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’nin‘ imzacılarına karşı açılan dava korkunç bir yargı hatasıdır” dedi

Chomsky'den Barış için Akademisyenler'e destek açıklaması

HALİS YILDIRIM

‘Bu suça ortak olmayacağız’ bildirisini imzalayan akademisyenlerin dava süreci yarın başlıyor. ABD'li dilbilim profesörü ve aydın Noam Chomsky, dava öncesi Barış Akademisyenleri’ne ilişkin bir dayanışma açıklaması yaptı. “Barış İçin Akademisyenler Bildirisi’nin‘ imzacılarına karşı açılan dava korkunç bir yargı hatasıdır” diyen Chomsky, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye’deki toplumun dostları, büyük bir dehşetle bu gelişmeleri takip etmektedir. İddianamenin dili aslında yaşanılanların son derece özenle korunması gereken özgür düşünce ifadesinin temeline yönelik bir saldırı olduğunu bizlere belirgin bir şekilde göstermektedir. Bir örnek vermek gerekirse, imzacılara şu suçlamalar getiriliyor: ‘Sokağa çıkma yasaklarının kaldırılması, İnsan hakları ihlali yapanların cezalandırılması, maddi ve manevi zarara uğrayan vatandaşların tazminat alma taleplerini’ hükümetten talep etmeleriyle suçlanıyorlar. Bu talepler bir özgür toplumda son derece normal bir durumdur. Endişe içinde olan vatandaşların yanında yer almak doğal olan ve övülmesi gerekilendir. Barış çağrısının yanlış veriler içerdiğini söyleyenler ise, bu duruma karşı kendi görüşlerini olgun bir şekilde dile getirmek için yeterince fırsata sahiptir. Bu çağrıda, terörizmi en ufak bir şekilde destekleyecek bir nokta yoktur. Savcılığın işkenceci zorlayıcı bir tavır içerisinde barış ve adalet için yapılan esasi bir çağrıyı terörizm destekleyicisi olarak çarpıtması, özgür ve insan haklarına saygılı bir toplumda müsamaha gösterilmemesi gereken bir olgudur.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız