birgün

7° AZ BULUTLU

SİYASET 15.09.2019 13:18

CHP'de Aylin Nazlıaka hakkında karar günü

CHP Parti Meclisi, bugün toplanıyor. Toplantıda parti içi af talepleri de masaya yatırılacak.

CHP'de Aylin Nazlıaka hakkında karar günü


CHP Parti Meclisi, bu ay ki ikinci toplantısını bugün gerçekleştirecek.

Bu kez gündemde, ittifak düzenlemelerini içeren tüzük değişikliklerinin yönetmeliğe aktarılması olacak. Ayrıca toplantıda parti içi af talepleri de masaya yatırılacak.

4 Eylül’de Sivas Kongresi’nin yıl dönümünde toplanan CHP Parti Meclisi bu kez olağanüstü toplanacak. Toplantının, başında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu bir konuşma yapacak. Gündemde CHP Yönetmeliği’ne siyasi ittifak ilişkin yapılan tüzük değişikliklerinin eklenmesi olacak.

Bu kapsamda; yüzde 15 olan merkez yoklaması yöntemiyle belirlenecek aday oranı; siyasi ittifak ya da erken seçim durumlarında dikkate alınmayacak. Bir kişi, iki dönem üst üste merkez adayı gösterilemeyecek.

Ön seçim ya da aday yoklamasına katılanlar, merkez adaylığı için başvuramayacak. Closeby ReklamStore Ayrıca merkez yoklamasında gençlik kotası yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkacak. Üye kayıtları da, genel sekreterlik yerine örgütten sorumlu genel başkan yardımcılığı tarafından gerçekleştirilecek.

Gündemin bir diğer maddesi de parti içi af talepleri olacak. Meclis'teki odasından Atatürk resmini indirdiği iddiasıyla başlayan tartışma sonrası Mayıs 2016'da CHP’den ihraç edilen eski milletvekili Aylin Nazlıaka'nın dosyası da görüşülecek.

Nazlıaka'nın affedilerek partiye dönmesi durumunda; kadın kollarında görev alabileceği konuşuluyor. CHP’de bir yandan da kurultay hazırlıkları yapılıyor. 2020’de gerçekleştirecek olağan kurultayın takvimi eylül sonunda netleştirilecek. O açıklamadan kısa süre sonra da, il ve ilçelerdeki kongre süreçlerinin başlatılması bekleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız