birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 04.06.2020 17:02

CHP'den Banu Özdemir hakkındaki iddianameye tepki

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP eski İzmir İl Yöneticisi Banu Özdemir hakkında İzmir'de cami minarelerinden müzik çalınması ile ilgili paylaşım yaptığı için 1 yıldan 3 yıla kadar ceza istenmesine "Minareyi çalan kişi suçlu değil ama ‘Yahu minareyi çalıyorlar şu rezilliği görüyor musunuz?’ diyen kişi suçlu" diyerek tepki gösterdi

CHP'den Banu Özdemir hakkındaki iddianameye tepki

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında cami yayınlarının frekanslarının 18 Temmuz 2009 Cumartesi günü Resmî Gazete yayımlandığına dikkat çekerek "O frekanslar doğrultusunda birileri çıkmış camiden müzik yayını yapıyor. Bunun suçlusu nasıl CHP oluyor?" diye sordu.

Özkoç, konuya ilişkin şunları söyledi: "18 Temmuz 2009 Cumartesi günü Resmî Gazete yayımlanan karar alenen devlet sistemine gireceklere kolaylık sağlıyor. Camilerden yapılan frekansların ayarları Resmî Gazete’de yayımlanmış. O frekanslar doğrultusunda birileri çıkmış camiden müzik yayını yapıyor.

Bunun suçlusu nasıl CHP oluyor? Yavuz hırsız ev sahibini bastırır derler. Hiç utanma yok mu? Bu ülkenin İçişleri Bakanı camide kendi yayınladığınız frekansla oraya girip milletimizin manevi ve dini duyguları ile oynayan kişiyi bulamıyor ama Banu Özdemir 'Şu rezilliği görün, İçişleri Bakanlığı’nın, Diyanet’in düştüğü şu rezilliği görün' diye yaptığı retweetten dolayı siz onu 3 yıllık diye bir ceza ile cezalandırmak içi harekete geçiyorsun. Bu ülkenin yasaları böyle mi işleyecek? Minareyi çalan kişi suçlu değil ama ‘Yahu minareyi çalıyorlar şu rezilliği görüyor musunuz?’ diyen kişi suçlu."

NE OLMUŞTU?

İzmir’de camiden Çav Bella çalınmasına ilişkin görüntüleri sosyal medyada paylaştığı için tutuklanan ve geçen günlerde tahliye edilen eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir hakkındaki iddianame tamamlanmıştı. Özdemir’in 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi istenmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Banu Özdemir’in sosyal medyadaki kullanıcı ismine siyasi bir partinin adının eklendiği ve siyasi bir bakış açısını yansıtan videoyu yayımladığı belirtilmişti.

ANKA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız