birgün

20° AÇIK

GÜNCEL 14.02.2020 10:40

CHP’den çarpıcı çığ raporu: İhmaller yaşandı, iş makineleri tetikledi!

Van’da 42 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketine dair rapor hazırlayan CHP, ilk çığdan sonra yapılan arama-kurtarma çalışmalarında ihmallerin yaşandığını, ikinci çığa iş makinelerinin seslerinin neden olduğunu belirtti

CHP’den çarpıcı çığ raporu: İhmaller yaşandı, iş makineleri tetikledi!

CHP, Van’da 42 kişinin yaşamını yitirdiği çığ felaketiyle ilgili kapsamlı bir rapor hazırladı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Ankara milletvekili Tekin Bingöl başkanlığındaki heyetin raporunda yer alan tespit ve öneriler şöyle:

150 KİŞİ RİSKLİ BÖLGEYE ALINDI: İlk çığ felaketinde çığ altında kalan minibüste 14 kişinin 7’si kurtarılırken 5 kişinin cansız bedenine ulaşılmış ancak kalan iki kişiye ulaşılmak için uygun zaman beklenmeden ikinci gün yapılan arama işlemlerinde ihmaller yaşanmıştır. İkinci gün yapılan aramada 150’ye yakın sivil vatandaşın da bölgeye alınması ve bu vatandaşların düzenli bir arama şekli ile yeterli çığ çubuğu olmadan aramaya katılmaları ihlallere neden olmuştur. Çığın olduğu alanın içinde ateş yakılması ve onlarca insanın o ateşin başında toplu halde olması bir başka ihmal olarak görülüyor. Zira yaşamını yitirenlerin büyük çoğunluğu bu ateşin başında toplu halde duran vatandaşlar.

MAKİNELER TETİKLEDİ: Aynı anda birden fazla iş makinesinin yüksek desibelde çalışması sonucu çıkan gürültü ikinci çığın oluşmasını tetikleyen faktörlerin başında geldi.

DANIŞMAN İDDİASI: Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, çığ altında kalan Bahçesaraylı bir yakınının cenazesini çığın düştüğü bölgenin aksi yönünde olan Hizan Pervari yolu üzerinden götürmek isterken cenaze konvoyundan ayrılıp afetin olduğu yere uğrayıp devam etmek istemiş ama o kısa sürede çığ olayı yaşanmıştır. Kendisi de bu felaketten etkilenmiştir. Ayrıca olay yerine gittiğinde zaten iş makineleri çalışır vaziyettedir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız