birgün

7° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 11.11.2018 10:36

CHP’den ‘Ergenekon yargıçları’ başvurusu

CHP, Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’nde görülecek, “Ergenekon Davası’nın eski hâkim ve savcıları” hakkındaki davaya katılma başvurusunda bulundu

CHP’den ‘Ergenekon yargıçları’ başvurusu

BirGün ANKARA

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, kamuoyunda “Ergenekon Davası” olarak bilinen davada, “görevi kötüye kullanma” “suç uydurma” “resmi belgede sahtecilik” ve “suç delillerini yok etme” gibi suçlar nedeniyle Cuma günü Yargıtay 8’inci Ceza Dairesi’nde yargılanmalarına başlanacak eski hâkim ve savcıların davasına katılma başvurusunda bulundu.

Katılma taleplerinin nedenleri sıralandı
Yargıtay’a davaya katılma talebini içeren bir dilekçe sunan CHP yöneticileri, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı:
“Milletvekili seçilmelerinin ardından oluşturulan CHP Cezaevlerini İzleme ve İnceleme Komisyonu’nda yer alan müştekiler de toplumun diğer bireyleri gibi süreci yakından izlemiş, Ergenekon, Balyoz, KCK, Oda TV, Askeri Casusluk, Fenerbahçe, Cübbeli Ahmet gibi isimlerle bilinen davaların tamamının duruşmalarını takip etmiştir. Partimiz sanıkların birçoğu ile cezaevlerinde görüşmeler gerçekleştirmiş ve tespit ettikleri hukuk skandallarını kamuoyunun vicdanı ile paylaşmak üzere çok sayıda rapor ve kitap yayınlamıştır.”

Açıklamanın devamında ise şöyle danildi: “12 Eylül 2010 tarihindeki Anayasa değişikliği halkoylaması neticesinde HSYK’nin yapısı değiştirilmiş ve bu örgüt ele geçirmiştir. Örgütün geçmişte TSK’ye serptiği tohumların filizlenmesi de bu şekilde olmuştur. Mahkemenizde yargılanan sanıklar başta olmak üzere örgütün talimatlarıyla ve örgüt yararına hareket eden hakim ve savcılar tarafından yürütülen soruşturma ve davalarla orduda kritik görevdeki isimler tasfiye edilmiş, bu sayede yerlerine örgüt mensubu askerlerin getirilmesi sağlanmıştır. CHP milletvekilleri örgütün hedefinde olmuştur. Müştekilerin; Ergenekon, Balyoz, KCK, Oda Tv, Askeri Casusluk gibi davaları izleyerek bu davalarda yaşanan hukuk skandallarını kamuoyunun gözlerinin önüne sermeleri ve bu yolla FETÖ’nün sinsi planlarını deşifre etmeleri örgütü rahatsız etmiş, bu nedenle de müştekilerin davaları izlemeleri zor kullanmak suretiyle engellenmiştir. ”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol