YSK önünde açıklamalarda bulunan CHP'li Levent Gök, yurtdışı oy sonuçlarının sayılmaya devam ettiğini ancak son verilere göre seçimlerin ikinci tura kalmasını beklediklerini söyledi. Gök, "Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimde seçilememiştir. Esas seçim şimdi başlıyor" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi
CHP'den 'ikinci tur' mesajı: Erdoğan seçilemedi, esas seçim şimdi başlıyor
Fotoğraf: AA

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, "Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimde seçilememiştir. Genel başkanımız da ikinci tura kalmıştır. Esas seçim şimdi başlıyor” dedi.

Gök, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde açıklamalarda bulundu.

Yurtdışı oylarının sayım ve dökümü için YSK ile toplantı yaptıklarını kataran Gök, "Yaptığımız değerlendirmede bu dilimlerin aynı oranlarda adaylara yansıdığını düşündüğünüzde, diğer ülke toplamındaki sandık sonuçlarına eklendiğinde seçimin ikinci tura kalma olasılığının çok büyük oranda olacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçimi kazanamadığını söyleyen Gök, "İkinci turda herkesin sorumluluk duygusu içerisinde bu seçimlerin ikinci turuna hazırlanması gerekiyor. Esas seçim şimdi başlıyor" ifadesini kullandı.

"HERKESİN SORUMLULUK DUYGUSU İÇERİSİNDE HAZIRLANMASI GEREKİYOR"

Gök, özetle şunları söyledi:

"Türkiye’deki diğer sonuçları hariç tutarak yurt dışı oylarının büyük bir kısmının sayımının tamamlandığını görüyoruz. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 56-57 Kemal Kılıçdaroğlu’nun yüzde 40-42 Sinan Oğan’ın da yüzde 2 civarında oy aldığı görülüyor. Sandığa giren ama işlenmeyen yüzde 2-2,5’luk bir dilim var.

Yaptığımız değerlendirmede bu dilimlerin aynı oranlarda adaylara yansıdığını düşündüğünüzde, diğer ülke toplamındaki sandık sonuçlarına eklendiğinde seçimin ikinci tura kalma olasılığının çok büyük oranda olacağını öngörüyoruz. Bu konuda değerli hâkimlerimizin açıklamalarını beklemek gerekir.

Şimdi Türkiye tarihinde ilk defa ikinci turlu bir seçim yaşayacak. Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak girdiği seçimde seçilememiştir. Genel başkanımız da ikinci tura kalmıştır. İkinci turda herkesin sorumluluk duygusu içerisinde bu seçimlerin ikinci turuna hazırlanması gerekiyor. Esas seçim şimdi başlıyor."

YSK Başkanı Ahmet Yener'in son açıklamasına göre, resmi olmayan sonuçlarda Erdoğan 49.40, Kılıçdaroğlu ise 44.96 oy oranına sahip.