birgün

19° AÇIK

CHP’den İstanbul-İzmir TIR seferi: Yol biter zam bitmez

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, nakliyecilerin sorunlarına dikkati çekmek için İstanbul’dan İzmir’e TIR'la yolculuk yaptı. Aralık'ta 3 bin 878 TL harcama yapılan yolculuğun maliyeti 5 bin 267 TL’ye çıktı.

SİYASET 21.01.2022 11:32
CHP’den İstanbul-İzmir TIR seferi: Yol biter zam bitmez
Abone Ol google-news

BirGün Ankara

CHP, TIR ve kamyoncu esnafın yaşadığı ekonomik sorunlara işaret etmek için “Yol Biter, Zamlar Bitmez” yazılı bir TIR’la gıda ürünü nakliyesi gerçekleştirdi.

İstanbul’dan İzmir’e gerçekleştirilen seferde Aralık ayına göre bin 500 TL artışla yaklaşık 5 bin 300 TL harcama yapıldı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın ve CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım’ın İstanbul-İzmir arasında TIR’la gerçekleştirdiği nakliyede, otoyol ve köprü ücretleri ile akaryakıt fiyatındaki artış nedeniyle maliyetlerin Aralık ayından bu yana yaklaşık yüzde 35 oranında arttığı belirlendi.

Zirveyi gören döviz kurundaki düşüşe karşın Aralık ayının başından bu yana nakliye maliyetlerinin her geçen gün arttığını ifade eden CHP’li Akın, yolculuğun ardından yaptığı açıklamada, “Nakliye maliyetlerindeki artış, vatandaşların çarşı, pazar ve market alışverişlerinde aldığı gıda ürünlerinin de zamlanmasına neden oldu. Başka bir deyişle iktidar suçu kendisi dışında her yerde ararken hayat pahalılığına neden olan ve tüm sektörlerde maliyetleri yükselten akaryakıt fiyatlarındaki artışı görmezden gelmektedir” dedi.

KÖPRÜ VE OTOYOL ÜCRETLERİ DE ZİRVEDE

Motorinin litre fiyatının 9 lira 31 kuruştan 14 lira 28 kuruşa çıktığını anımsatan Akın, İstanbul-İzmir TIR seferinin ardından şunları söyledi:

“Yalnızca 50 gün içerisinde akaryakıt fiyatları yüzde 53,5 oranında arttı. Aralık ayının başında İstanbul, İzmir arasında ortalama bin 890 lira tutarındaki akaryakıt ücreti, bugün ortalama 2 bin 899 liraya çıktı. Benzer bir şekilde benzinin litre fiyatı da Aralık ayının başında 9 lira 66 kuruştan bugün 14 lira 4 kuruşa çıktı. İstanbul Silivri’den yola çıkarak İzmir Bornova’ya kullanılan otoyol ve köprü ücretleri de artış gösterdi.

Nakliye güzergahı boyunca gıda ürünü taşıyan 5. sınıf TIR, yap-işlet-devret kapsamında ücretli otoyolları kullanmak zorunda bırakılmaktadır. Kuzey Marmara Otoyolu üzerinden Osmangazi Köprüsü kullanarak İstanbul, İzmir Otoyolu üzerinden varış noktasına ulaşan TIR’ın otoyol ve köprü ücret maliyeti Aralık ayının başında bin 988 liradan yaklaşık yüzde 20 artışla 2 bin 366 liraya çıktı.

İstanbul, İzmir arasında nakliye yapan bir TIR’ın Aralık ayının başında yalnızca akaryakıt, otoyol ve köprü maliyeti ortalama 3 bin 878 lira tutarındayken bugün art arda gelen zamlar nedeniyle bu maliyet 5 bin 267 liraya yükseldi. Başka bir deyişle yalnızca akaryakıt ile otoyol ve yol ücreti masrafı yüzde 35,7 oranında artış gösterdi. Otoyol ve yakıt ücretinin yanı sıra vergi, bakım, Bağ-Kur prim ücreti, lastik fiyatları da dikkate alındığında söz konusu artış yüzde 50’yi geçiyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol