birgün

10° PARÇALI BULUTLU

CHP’den ‘Katar ile swap’ yorumu: Olmayan rezervi varmış gibi gösterme çabası

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasından imzalanan 18 milyar dirhemlik (yaklaşık 5 milyar dolar) swap anlaşmasına ilişkin, "Merkez Bankası elindeki dövizleri satıyor, onun yerine swapla başka paralar cinsinden olan dövizleri dolara saydırıp rezerv gösteriyor. Tabii bu, olmayan rezervi varmış gibi gösterme çabası” dedi.

EKONOMİ 19.01.2022 16:12
CHP’den ‘Katar ile swap’ yorumu: Olmayan rezervi varmış gibi gösterme çabası
Abone Ol google-news

CHP’nin ekonomiden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, CHP Ekonomi Masası’yla birlikte geldiği Denizli’de gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Öztrak, Ekonomi Masası’nın Denizli’de iş insanları, oda ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çiftçilerle yaptığı toplantıya ilişkin şunları söyledi:

“Biz ekonomiyi nasıl gördüğümüzü anlattık. Bu çerçevede alınması gereken önlemlerin, uygulanması gereken stratejilerin ne olması gerektiğine ilişkin görüşlerimizi kendileri ile paylaştık. Gördüğümüz şu: Hem iş adamları hem çiftçi hem esnaf belirsizlikten şikayet ediyorlar. İki; pahalılıktan şikayet ediyorlar. İş adamı girdi fiyatındaki artıştan, girdiyi zamanında bulamamaktan şikayet ediyor. Şu anda ekonomi yönetimi ciddi bir vesayet rejimini ekonominin üzerine koymuş vaziyette. Yüzde 25'lik zorunlu döviz devirleri yine buna paralel olarak bankalardan kredi verilirken çok fazla teminat istenmesi, yatırımcı ve üreticinin kredilere ulaşmakta zorlanması, dövize ulaşmakta zorlanması... Örneğin bir iş adamının daha geçen gün 'Dövizi bulamıyoruz' şeklindeki açıklamaları... Yine buradan da aynı sesleri duyuyoruz. E tabii 1978-80'lerden kalma politikalarla ekonomiyi yönetmeye kalktığınız zaman ulaştığınız yer burası oluyor. Yani DÇM’ler, zorunlu döviz devirleri, bir sürü vergi teşvikleri, bunları her yaptığınızda ekonomide başka sıkıntılara da yol açıyorsunuz.”

Faik Öztrak, Türkiye’nin BAE ile imzaladığı 18 milyar dirhemlik swap anlaşmasını ise şöyle değerlendirdi:

“BU REZERVLERİ ÇOK ARAYACAKLAR”

“Bugün çok ilginçtir, yeni bir swap anlaşması gördüğüm kadarıyla imzalanmış. 5 milyar dolarlık bir swap anlaşması. Merkez Bankası elindeki dövizleri satıyor, onun yerine swapla başka paralar cinsinden olan dövizleri dolara saydırıp rezerv gösteriyor. Tabii bu, olmayan rezervi varmış gibi gösterme çabası. Şunu açıkça bugün burada da ifade ettim. Bugün doların Türk lirası karşılığını 14 liranın altında tutmak için sattıkları bu rezervleri çok arayacaklar. Türkiye çok arayacak. Muhtemelen de biz arayacağız. Yani biz yerine koymak zorunda kalacağız. Açıkça ifade edeyim; Merkez Bankası’nın iki kolunu birden arkasına bağlamış durumda ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Merkez Bankası sürekli dayak yiyor. Manzaraya bakın. Dün hani şöyle diyordum ben; bu 20 Aralık’tan sonra Erdoğan, ‘Faiz sebep, enflasyon neticedir’ lafını kullanmaktan galiba vazgeçti. Uzun süredir kullanmıyor diyordum. Dün bu lafı yeniden kullanmış. İşte borsanın halini gördünüz. Döviz piyasasını baskı altında tutmak için dövizleri ciddi şekilde sattıklarından, bugün BAE ile yeni bir swap anlaşması imzalamak zorunda kaldılar. Dolayısıyla bu politikaların sürdürülebilirliği yok ama iktidar, ‘ereye kadar sürdürebilirsem oraya kadar gideyim’ diye bu işi götürmeye çalışıyor.”

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol