birgün

2° PARÇALI BULUTLU

CHP'den SADAT hakkında suç duyurusu

CHP heyeti, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek SADAT hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP'li Bülent Tezcan, yaptığı açıklamada, "SADAT, paramiliter örgütlenmesiyle Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde suç işlemek için kurulmuş ve Saray'ın da desteğini arkasına alarak faaliyet yürüten bir suç örgütüdür" ifadelerini kullandı.

SİYASET 14.06.2022 10:08
CHP'den SADAT hakkında suç duyurusu Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

CHP, Kemal Kılıçdaroğlu'nun paramiliter bir kuruluş olduğunu söylediği ve ‘terörist yetiştirmekle’ suçladığı SADAT hakkında suç duyurusunda bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan başkanlığındaki CHP heyeti, SADAT hakkında suç duyurusu için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu.

Adliyenin önünde açıklama yapan Tezcan, "Paramiliter bir suç örgütü olan SADAT hakkında suç duyurusunda bulunduk. Bunun için Ankara Adliyesi'ndeyiz. Daha önce sayın Genel Başkanımız yaptığı açıklamalarla da ortaya çıktığı üzere SADAT, paramiliter bir yapıdır. Kanunlarımız karşısında paramiliter örgütlenme suçtur. SADAT, paramiliter örgütlenmesiyle Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde suç işlemek için kurulmuş ve Saray'ın da desteğini arkasına alarak faaliyet yürüten bir suç örgütüdür" ifadelerini kullandı.

Tezcan, açıklamasına şöyle devam etti: "İnternet sitelerinde yaptıkları yayın, açıklama ve ilanlarda açık bir şekilde gayri nizami harp eğitimi ve terör eğitimi verdiklerini ikrar etmektedirler. Verdikleri kurs sonunda mezun olanların sabotaj, terör gibi yetenekleri kazandıklarını açıkça deklare eden suç örgütü ile karşı karşıyayız."

"SADAT'ın yetkililerinin yaptığı açıklamalardan anlıyoruz ki SADAT silah ticareti yapmaktadır" diyen Tezcan, "Silah ticaretine aracılık yapmaktadır. Bu açıkça suçtur. SADAT bunları yaparken öbür taraftan bir yan kuruluşu olan aynı kişilerin birlikte hareket ettiği ASSAM adlı bir kuruluşun eliyle anayasal düzeni değiştirmek üzere Asrika adı altında bir devlet kurarak anayasal düzeni değiştirme hedefi olduğunu açıkça ifade etmektedir" ifadelerini kullandı.

Tezcan, şunları söyledi: "Sandıkta kaybetseler bile gereğini yapacaklarını söyleyecek kadar pervasızlaştılar. Ne yazık ki arkasında Saray rejimi vardır. Paramiliter bir örgüttür ve suçtur. Türkiye'de sorumlu bütün makamların bunu ciddiye alması ve savcıların harekete geçmesi gerekiyor."

CHP'Lİ ERKEK: SEÇMEN İRADESİNE SAHİP ÇIKACAĞIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek ise burada yaptığı açıklamada, "Cumhuriyet savcılarına başvurumuzu yaptık. Cesur savcılara ihtiyacımız var. Tüm yargılamaların amacı hakikati ortaya çıkarmaktır. Gerçeğin üzerini hiçbir güç örtemez. SADAT ile ilgili başvurumuzu cumhuriyet savcıları ciddi bir şekilde incelerse, gerçeğin üzerine giderse, korkmazsa, siyasi iktidarın baskısı altında kendini hissetmezse zaten gerçek ortaya çıkacaktır" ifadelerini kullandı.

Erkek, şunları söyledi: "SADAT, ciddi bir suç organizasyonudur. Elinde elverişli araçlar da mevcuttur. Bugün tweet attığı için, yazı yazdığı için, düşüncelerini açıkladığı için terörle ilişkilendirilen gençler, üniversite öğrencileri, siyasiler, gazeteciler varken, cezaevlerinde atılan insanlar varken tweet attığı için siyasetten yasaklanan insanlar varken, bugün demokratik-laik-sosyal hukuk devletini kast eden bir yapıya karşı cumhuriyet savcıları ne yapacak takip edeceğiz. Bu yapıyı CHP olarak sonuna kadar takip edeceğiz. Her sandıktan çıkan seçmen iradesine sahip çıkacağız. Hiçbir yapı milli iradenin üzerinde değildir."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol