birgün

6° AÇIK

SİYASET 20.03.2020 09:41

CHP’den Toplumsal Dayanışma Programı: Patronları değil halkı koruyun

Erdoğan’ın önceki gün koronavirüs salgını nedeniyle açıkladığı 19 maddelik ekonomik programı yetersiz bulan CHP, 27 maddelik Toplumsal Dayanışma Programı’nı açıkladı. Alternatif pakette, vergi borçlarının ertelenmesi, işçilerin izin kullanımına esneklik getirilmesi ve çiftçilerin borçlarının yeniden yapılandırılması önerildi

CHP’den Toplumsal Dayanışma Programı: Patronları değil halkı koruyun

HÜSEYİN ŞİMŞEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından koronavirüsü salgınının yaralarının sarılması amacıyla açıklanan ve daha çok sermayeyi korumaya yönelik önlemler içeren pakete birçok kesimden tepki geldi. Patronların yüzünü güldüren pakete karşı CHP kendi alternatif paketini hazırladı. Paket, salgın boyunca halkın yaşadığı ekonomik sorunların çözümünü esas alıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcıları Faik Öztrak, Fethi Açıkel, Fethi Açıkel, Lale Karabıyık, Aykut Erdoğdu, Veli Ağbaba, Orhan Sarıbal, Bülent Kuşoğlu ile milletvekilleri Mehmet Akif Hamzaçebi, İlhan Kesici, Abdüllatif Şener ve Çetin Osman Budak’tan oluşan Ekonomi Masası, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 19 maddeden oluşan ekonomi paketini yetersiz buldu. 27 maddelik Toplumsal Dayanışma Programı hazırlayan CHP, vatandaşların sorunlarının öncelikli olarak ele alınması gerektiğinin altını çizdi.

İŞTEN ÇIKARMALAR ENGELLENMELİ

CHP Ekonomi Masası tarafından hazırlanan 27 maddelik dayanışma paketinde salgın sürecinin sosyal güvenlik sistemlerine etkisinin henüz ortaya çıkmadığı ve bu konuda önlem alınması gerektiği bildirilerek şu önerilere yer verildi:

“Vergi ve sigorta prim borçları ile kamu alacakları yeniden yapılandırılmalı. Gelir ve kurumlar vergisinde geriye doğru zarar mahsubu sağlamalı. Ödeme süreleri uzatılmalı. Şüpheli alacak karşılığı ayrılmasında dava ve icra şartı aranmamalıdır. Bekleyen KDV iadeleri avans olarak ödenmeli. Yatırım teşvik belgesi alınmış olan yatırımlar için indirimli kurumlar vergisi alınmalı. Vergi ve sigorta prim borçları ertelenmeli. Altı aylık kısa çalışma ödeneği düzenlemesi yapılmalı. Faaliyetleri durdurulan işyerlerinde çalışanların ücretleri, İşsizlik Fonu’ndan karşılanmalı. Salgın nedeniyle işten çıkarmaların önüne geçilmeli. İşçilerin izin kullanımına esneklik getirilmelidir.

Salgına karşı sağlıklı bir süreç götürebilmek için çocuğu olan ve olmayan kamu çalışanlarına idari izin veya mazeret izni verilmeli. Hastanelerde görev yapan tüm sağlık personeline bir maaş ikramiye verilmeli. Aile Sigortası uygulaması yürürlüğe konulmalı. Yükseköğrenim öğrencilerine 500 TL destek ödemesi yapılmalı. Çiftçilerin kredi borcu yeniden yapılandırılmalı. Kullanılan kredilerin geri ödemesini aksatanların borçlarını yapılandırmaları halinde risk merkezindeki sicilleri dikkate alınmamalı.Karşılıksız çekteki hapis cezaların kaldırılmalı. Turizm sektörü irtifak hakkı bedellerinin tecil edilmelidir. Turizm işletmelerinin hasılatları üzerinden alınan turizm payı uygulamasına son verilmeli. Konaklama Vergisi kaldırılmalı. Kredi Garanti Fonu, turizm sektörüne kaynak ayırmalı. Gemi inşa sanayinin irtifak hakkı ödemeleri yıl sonuna kadar ertelenmeli. KOBİ’lerin kredi ihtiyacını karşılamak amacıyla Kredi Garanti Fonu’na Hazine’den aktarılan kaynak 25 milyar TL’den 60 milyar TL’ye yükseltilmeli. İller Bankası’nın belediyelere yaptığı ödemelerden kesinti yapılmamalı. Ücretli öğretmenlerin maaşları MEB bütçesinden ödenmelidir.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız