birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 18.05.2016 18:18

CHP'den valilik yasağına rağmen 19 Mayıs yürüyüşüne çağrı

Ankara Valiliği, CHP’lilerin yarın Güvenpark'tan Anıtkabir'e yapacağı yürüyüşe izin verilmediğini açıkladı. CHP'den 'geri adım atmıyoruz' açıklamaları gelirken, Valilik ile anlaşma sağlandığı öne sürüldü.

CHP'den valilik yasağına rağmen 19 Mayıs yürüyüşüne çağrı

CHP'nin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı yürüyüşüne izin çıkmadı.

CHP Gençlik Kolları, yarın Güvenpark'tan Anıtkabir'e yürüyüş yapmayı planlıyordu. Yürüyüşe CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı bildirilmişti.

Ankara Valiliği, söz konusu yürüyüşe, güvenlik açısından uygun olmadığı bahanesiyle izin verilmediğini duyurdu.

CHP ise valiliğin açıklaması sonrası bir çağrı yaparak herkesi 10:30'da Kılıçdaroğlu öncülüğünde yürümek üzere Güvenpark'a davet etti. Gercekgundem.com haber sitesi ise CHP ile Ankara Valiliği'nin telefon görüşmeleri sonucu anlaşma sağladığını, 10.30'da başlayacak yürüyüşe izin verildiğini öne sürdü.

CHP'nin Twitter hesabı üzerinden yapılan çağrıda da; "Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nun öncülüğünde yarın saat 10:30'da Güven Park'ta buluşup, Atamıza yürüyoruz!" ifadeleri kullanıldı.

CHP Ankara İl Başkanı Adnan Keskin de Sözcü gazetesine yaptığı açıklamada; "‘'Bizim il başkanlığı binamız Kızılay'da ve planlandığı gibi bu yürüyüş başkanlık önünden başlayarak yapılacak. Bu bir eylem değil, 19 Mayıs dolayısıyla Atamıza karanfil bırakarak bağlılıklarınızı bildirmek… Engel olunacak bir durum da yok. Valilik önlem alsın, eğer ana muhalefet liderinin de katılacağı bir yürüyüşün güvenliğini sağlayamıyorsa, Vali de Emniyet Müdürü de istifa etsin. O kutlukları işgal etmesinler. Biz tüm CHP'liler, Kızılay'dan Anıtkabir'e kadar gençlerimizle birlikte yürüyeceğiz'' ifadelerini kullandı.

Yürüyüşü organize eden CHP Gençlik Kolları ise bir duyuru yayınlayarak "Diktaya karşı yürüyüşümüz diktanın yasağına karşı yapılacaktır" dedi.

Öte yandan gercekgundem.com haber sitesi, CHP ile Ankara Valiliği'nin telefon görüşmeleri sonucu anlaşma sağladığını, 10.30'da başlayacak yürüyüşe izin verildiğini öne sürdü.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol