birgün

22° AÇIK

CHP heyeti Sayıştay'a gitti: TBB'nin yaptığı harcama ve yardımlar incelenecek

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki heyet, Sayıştay Başkanı Metin Yener'le görüştü. Torun, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Türkiye Belediyeler Birliğin'in yaptığı harcama ve yardımların incelenmesi için talepte bulunduklarını ve söz konusu taleplerinin kabul edildiğini bildirdi.

SİYASET 06.01.2022 21:34
CHP heyeti Sayıştay'a gitti: TBB'nin yaptığı harcama ve yardımlar incelenecek
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki heyet, Sayıştay Başkanı Metin Yener'le görüştü.

Torun, Sayıştay Başkanlığındaki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Yener'den Türkiye Belediyeler Birliği'nin (TBB) yaptığı harcama ve yardımların incelenmesi için talepte bulunduklarını söyledi.

Taleplerinin kabul edildiğini belirten Torun, "Kendisi bizi dinlediler ve Sayıştayın yetkisi dahilinde bir takvime bağlı olarak, incelemelerini yapacaklarını ifade ettiler" dedi.

'TBB BÜTÇESİNDE HER BİR BELEDİYENİN HAKKI VAR'

CHP'nin TBB bütçesi ve harcamalarıyla ilgili sorularını daha önce sözlü ve yazılı olarak TBB'ye ilettiğini ve cevap alamadığını savunan Torun, aynı konuda CHP'nin yeterli imzayı toplayarak TBMM İçişleri Komisyonunu olağanüstü toplantıya davet ettiğini aktardı.

Torun, "Bazı yurt dışındaki belediyelere yardımlar yapıldığını söylemiştiniz. Bunların hangi belediyeler olduğunu dair bir bilginiz var mı?" sorusu üzerine, o bilgilere ulaşamadıklarını ifade etti.

TBB bütçesinde her bir belediyenin hakkının bulunduğunu belirten Torun, bu bütçenin ne şekilde harcandığını öğrenmek istediklerini bildirdi.

Torun, Sayıştayın haziran ayında, kurum takvimiyle birlikte incelemeye başlayacağını, eylül-ekim ayında ise raporlarının açıklanacağını sözlerine ekledi.

AA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol