birgün

23° AÇIK

GÜNCEL 21.01.2020 15:30

CHP İstanbul’da ilçe kongreleri tamamlandı

CHP İstanbul ilçe kongreleri geçen hafta sonu Arnavutköy, Üsküdar, Bakırköy ve Çatalca’da yapılan seçimlerin ardından sona erdi. 39 ilçenin 19’unda mevcut başkanlar yerini korurken, 20 ilçe başkanı ise görevini yeni isimlere bıraktı

CHP İstanbul’da ilçe kongreleri tamamlandı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul ilçe Kongreleri geçen hafta sonu Arnavutköy, Üsküdar, Bakırköy ve Çatalca’da yapılan seçimlerin ardından sona erdi.

Aralık ayında başlayan İstanbul ilçe kongrelerinde 14 ilçesi bulunan 1. bölgede 8 ilçe başkanı değişirken, 6 ilçe başkanı ise yerini korudu. Tamamlanan kongrelerde 1. bölgede Ataşehir’de Celal Yalçın, Maltepe’de Ali Cengiz Erol, Sultanbeyli’de Hayati Bozkaya, Kartal’da Efendi Argunşah, Ümraniye’de Zeynel Kızılkaya, Üsküdar’da Suat Özçağdaş, Çekmeköy’de Hüseyin Kızıldaş ve Tuzla’da Eren Ali Bingöl yeni ilçe başkanları oldu. Kadıköy’de Ali Narin, Adalar’da Ali Ercan Akpolat, Beykoz’da Aydın Düzgün, Pendik’te Doğan Çakmak, Sancaktepe’de Muharrem Aydın ve Şile’de ise İbrahim Çelik yerlerini korudu.

12 ilçesi bulunan 2.bölgede Beşiktaş’ta Gözde Fil, Sarıyer’de Sevim Yalınkılıç, Şişli’de Oya Akman, Esenler’de Bülent Ütebay, Kağıthane’de Cihan İlim Yeşildağ, Sultangazi’de Murat Poyraz ve Zeytinburnu’nda Metin Doğan bir dönem daha seçildiler. Gaziosmanpaşa’da CHP İl Başkan Yardımcısı Hakan Bahçetepe’nin yanı sıra Eyüpsultan’da Doğan Sarıtaş, Beyoğlu’nda Şahin Dil, Bayrampaşa’da Hasan Mutlu ve Fatih’te Soner Özimer yeni ilçe başkanı oldu.

3. bölgede hafta sonu Arnavutköy, Bakırköy ve Çatalca’da yapılan seçimlerle kongreler tamamlandı. 13 ilçesi bulunan bölgede Avcılar’da Erdal Nas, Beylikdüzü’nde Turan Taşkın Özer, Bahçelievler’de Özgür Çelik, Büyükçekmece’de Hüseyin Remzi Gökbulak, Güngören’de Temel Akkoç ve Küçükçekmece’de Turgay Özcan ilçe başkanlıklarını bir dönem daha kazandı. Arnavutköy’de Özlem Kutbay, Bağcılar’da Murat İmrek, Bakırköy’de Celal Sevinç, Başakşehir’de Deniz Bakır, CHP’nin 31 Mart’ta kaybettiği Çatalca’da Mehmed Seddar Çoban, Silivri’de Berker Esen ve Esenyurt’ta Hüseyin Ergin yeni dönemde CHP İlçe Başkanlığı görevine seçildi.

‘İL KURULTAYI ŞUBAT'TA’

Cumhuriyet'in aktardığına göre, CHP’de ilçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından şubat ayı içerisinde il kongresi gerçekleştirilecek. Mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bir dönem daha il başkanlığı için aday olacağı belirtilirken, bir önceki il Başkanı Cemal Canpolat, CHP PM Üyesi Eren Erdem ve Beşiktaş Belediye Başkan Yardımcısı ve meclis üyesi Selçuk Sarıyar’ın da isimleri adaylık için geçiyor. CHP kulislerinde Eren Erdem’in de parti genel merkezinden işaret beklediği, Sarıyar’ın ise yakın çevresine parti genel merkezinden teklif gelmesi halinde görevden kaçmayacağını ve aday olabileceğini söylediği kaydedildi.

CHP'Lİ TORUN: 800'E YAKIN İLÇEDE KONGRE BİTTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, şu an itibarıyla 800'e yakın ilçede kongrelerin bittiğini söyledi.

Bu ayın 26'sı itibarıyla tüm ilçelerin biteceğini kaydeden Torun, "Ay başından itibaren de il kongreleri belli bir takvimde gerçekleşecek. Şubat ayı içerisinde bunlar bitecek. Ardından da 28-29 Mart'ta kurultayımızı gerçekleştireceğiz" dedi.

Kongrelerin çok büyük olgunlukla ve demokratik bir ortamda geçtiğini ifade eden Torun, şunları söyledi:

"Elbette bazı yerlerde tek aday, bazı yerlerde ise birden fazla aday olabiliyor. Ama CHP sorumluluğunun bilinci içerisinde, üyesinden delegesine kadar artık Türkiye'yi yönetme iradesini ortaya koyarak bu sorumluluk ile hareket ediyor. Bir tek amacımız var, Türkiye'yi içinde bulunduğu sorunlardan kurtarmak. Yapılacak ilk seçimde Cumhuriyet Halk Partisi'ni iktidara taşımak. İnşallah il kongrelerinin ardından 28-29 Mart'ta büyük bir şölen ve büyük bir coşkuyla iktidar yürüyüşümüzü devam ettireceğiz. İlk seçimde de iktidar olacağız."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız