birgün

8° AÇIK

BİRGÜN EGE 27.09.2021 12:45

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: Geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız

Eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin açıklama yapan CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz.  Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız ” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel: Geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız

BİRGÜN EGE

CHP İzmir İl Başkanlığı, eğitim sistemindeki sorunlara ilişkin il binasında bir basın açıklaması düzenledi. Eğitim sistemindeki sorunlara değinilen açıklamada CHP iktidara geldiği takdirde eğitimde izlenecek yol haritası açıklandı. Açıklamayı CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel yaparken toplantıya CHP İzmir İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve CHP ilçe başkanları da katıldı.

AKP iktidarının, ülkenin içine soktuğu çok yönlü krizin ağır sonuçlarını yaşadığı alanların başında eğitimin geldiğini söyleyen Yücel, “19 yıllık AKP iktidarı süresince liyakatten uzak ideolojik saiklerle yapboz haline getirilen eğitim sistemimizin yapısal sorunları, iktidarın yönetemediği Covid-19 salgını süresince daha da derinleşmiş ve iyice gün yüzüne çıkmış durumdadır. Türkiye, Covid-19 salgını boyunca okulların kapalı kaldığı uzun süre boyunca 2 milyon 316 bin öğrenci uzaktan eğitimin yürütüldüğü EBA sistemine ulaşamamıştır. 1 milyon 459 bin öğrenci ise internet erişimine sahip değildir. Bu yetersizliklerle beraber, uzaktan eğitimden bir şekilde yararlanabilen öğrencilerimiz de dâhil olmak üzere çok büyük bir öğrenim kaybıyla karşı karşıya olduğumuz açıktır” diye konuştu.

EĞİTİM POLİTİKASI, CUMHURİYETİN EĞİTİM FELSEFESİNİN GERİSİNE DÜŞMÜŞTÜR

CHP olarak bir toplumun geleceğinin eğitime bağlı olduğunun bilincinde olduklarını vurgulayan Yücel, “Cumhuriyetimizin ve partimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifadeleriyle, ‘Eğitimdir ki, bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı yüksek bir topluluk halinde yaşatır ya da milleti esaret ve sefalete terk eder.’ Bugün maalesef Saray rejiminin elinde devletin eğitim politikası, 100 yıl önce inşa edilen Cumhuriyetin eğitim felsefesinin gerisine düşmüştür. Bu nedenle eğitim üzerine konuşurken teknolojiden, bilim insanı yetiştirebilmekten, çağın gereklerinden bahsetmek yerine çok temel sorunlar üzerine mücadele vermek durumunda kalıyoruz. Ancak buna mecbur olmadığımızın farkındayız” şeklinde konuştu.

Yücel sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında; rantı yandaşlara harcamak yerine geleceğimize ayıracağımız kaynaklarla eğitimin tüm paydaşlarının ihtiyaçlarının karşılandığı, tüm çocuklarımızın nitelikli eğitime ulaşabildiği, hiçbir ailenin çocuklarının geleceğinden endişe duymadığı, öğretmenlerin güvenle yeni nesilleri yetiştirdiği eşit ve adil bir eğitim sistemini inşa edeceğiz. O gün gelene kadar, imkânlarımız doğrultusunda, çocuklarımızın eğitimi için elimizi taşın altına koymaya hazırız. Biz hazırız, geleceğimizi karanlıktan kurtaracağız.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol