CHP Kadın Kolları, EPDK önünde akaryakıt ve doğalgaza yapılan ÖTV zamlarını protesto etti. EPDK önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, "Tablonun sebebi uygulanan politikalar, bedeli ödeyen ise halktır. Yoksuldan alıp zengine veren bu düzene isyan ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi
CHP Kadın Kolları'ndan EPDK önünde zam eylemi: Yoksuldan alıp zengine veren bu düzene isyan ediyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka, Enerji Piyasası Denetleme Kurumu (EPDK) önünde doğalgaza ve akaryakıta yapılan ÖTV zamlarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi.

CHP'li 81 il başkanının zamları protesto ettiğini hatırlatan Nazlıaka, emeklilere yüzde 25 zamn yapılırken AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın maaşına yüzde 39 zam yapıldığına dikkat çekerek, "Şifa niyetine her akşam manda yoğurdunun içine Medine hurması, kestane balı ve yulaf katarak yenilmesine yönelik tarif veren Erdoğan, asgari ücretliye ise 11.402 TL’yi reva gördü" diye konuştu. 

"Dul maaşı 5.500 TL, emekli maaşı 7.500 TL, asgari ücret 11.402 TL, memur maaşı 22.000 TL iken Birleşik Metal-İş Araştırma Merkezi’nin araştırmasına göre, Haziran ayı açlık sınırı 10 bin liranın üzerine çıktı" diyen Nazlıaka, yoksulluk sınırının 36 bin liraya ulaştığını hatırlattı.

Nazlıaka, "Yoksulluk sınırı asgari ücretin 3 katı iken, Saray’ın yıllık bütçesi 6 milyar 637 milyon TL oldu. Saray’da Ejder Meyveli Smoothie yiyenler halkı kuru ekmeğe mahkûm etti. Ülkenin dört bir yanında ekmeğe gelen zamlarla yurttaşlar için ekmek dahi lüks oldu" dedi.

EPDK önünde polis engeline rağmen basın açıklamasını gerçekleştiren Nazlıaka şunları kaydetti: 

"Akaryakıta gelen zamlar, artan nakliye giderleri nedeniyle gıda fiyatlarına doğrudan yansıyor. Bugün bir zincir markete gittiğinizde; en ucuz makarna 10 TL, bir kilo en ucuz beyaz peynirin kilosu 151 TL. En ucuz bebek bezi 152 TL. Etin kilosu 300 TL iken kırmızı et yemek hayal oldu. Kadınlar çocuklarının beslenme çantasını dolduramıyor. Küçük sütün fiyatı 8.55 TL, bir simit 10 TL, bir yumurtanın fiyatı 2.25 TL, bir ekmek 7 TL, meyvenin kilogram fiyatı ortalama 40 TL iken çocuklar okula elleri boş gönderilmek zorunda kalıyor. Devlet okullarında bir dilim kaşar peyniri konulan tostun fiyatı 20 TL olduğundan çocuklar okulda da yemek yiyemiyor. Çocuklar okulda açlıktan bayılıyor."

"TÜM KADINLAR EKONOMİST OLDU, EV EKONOMİSİNİ AYAKTA TUTMAYA ÇALIŞIYOR"

Her üç kadından yalnızca birinin çalıştığını hatırlatan Nazlıaka, " 'Ben ekonomistim' diyen Erdoğan sayesinde, tüm kadınlar ekonomist oldu; ev ekonomisini ayakta tutmaya çalışıyor" ifadesini kullandı.   

CHP Kadın Kolları Başkanı Aylin Nazlıaka sözlerini şöyle tamamladı: 

"Zamlar işçiyi, emekliyi, memuru teğet geçmiyor, delip geçiyor.  Ev kiralarındaki fahiş artışlar, vatandaşın canına tak etti. Geçimini eşinden kalan 5 bin TL emekli maaşı ile sürdürmeye çalışırken kirası 10 bin TL’ye çıkarıldığında intihar eden Nevzat Hülya Erinç’in sessiz çığlığı hala kulaklarımızda çınlıyor. Halkımız borcu borçla kapatmaya çalışıyor. Bireysel kredi kartı borçlanması geçen yıla göre yüzde 146 oranında arttı. Vatandaşlarımız gündelik zorunlu ihtiyaçlarını sadece kartla karşılayabilir hale geldi. 'Haciz gelse neyimizi alacak ki!' diyor.  Bu tablonun sebebi uygulanan politikalar, bedeli ödeyen ise halktır. Saray’da yaşayanlar halkı görmezden gelse de biz görüyoruz. Biz halkız. Halkın partisi olarak bu zulme sessiz kalmıyoruz. Yoksuldan alıp zengine veren bu düzene isyan ediyoruz. Size söz veriyoruz: halkın iktidarını kurduğumuzda bu düzeni değiştireceğiz."