birgün

11° AÇIK

CHP Konak gençliği hükümete seslendi: Siz sınıfta, öğrenciler sokakta kaldı

CHP Konak İlçe Örgütü, yurtsuz kalan öğrenciler için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde bir araya geldi. CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Okan Uslu, öğrenim kredisi olarak verilen 650 TL’ye eleştiride bulundu.

BİRGÜN EGE 25.09.2021 11:30
CHP Konak gençliği hükümete seslendi: Siz sınıfta, öğrenciler sokakta kaldı
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

CHP Konak İlçe Başkanlığı, yurtlara yerleşemeyen, yüksek kiralar nedeniyle Buca Hasanağa Bahçesi’nde ve Ege Üniversite Kampüsü’nde kalan öğrenciler için Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplandı. CHP Konak Gençlik Kolları Başkanı Okan Uslu da üniversite öğrencilerine verilen 650 TL öğrenim kredisine yönelik eleştiri yaptı. Hükümete yönelik sert eleştirilerde bulunan Uslu, “Barınacak yer bulamadığı için zor şartlarda üniversiteyi kazanmasına rağmen kayıt yaptırmayan on binlerce genç arkadaşımız sokakta kaldı. Buna sessiz kalan, yükselen fiyatlara müdahale etmeyip sadece izleyen hükümet yine sınıfta kaldı” açıklamasını yaptı.

385 bin öğrenci kapasiteli olan ve başvuruların yalnızca 10'unu karşılayabilen KYK yurtlarına yenisini eklemediğine dikkat çeken Uslu, “500 milyon dolarlık uçak filosu ile gezen hükümetimiz yine sınıfta kaldı, biz sokakta kaldık. 2011 yılında 240 TL'lik öğrenci kredisiyle 156 dolar alınırken, bugün 650 TL'lik öğrenci aylığıyla yalnızca 80 dolar, yani on yıl öncenin neredeyse yarısı kadar dolar alınabiliyor. TV kanallarında ‘Sanki dolarla mı maaş alıyorsun’ diyenler ise milletin sırtından geçinmeye, yetimin hakkını yemeye devam ediyor” diye konuştu.

chp-konak-gencligi-hukumete-seslendi-siz-sinifta-ogrenciler-sokakta-kaldi-925399-1.
CHP Konak İl Başkanı Çağrı Gruşçu

'GENÇLER KADERİNE MAHKÛM EDİLİYOR'

Açıklamaya katılan CHP Konak İl Başkanı Çağrı Gruşçu ise, “Türkiye Cumhuriyeti'nin 100 yıla yaklaşan tarihinin 80 yılında elde ettiği tüm birikimleri ve başarıları sadece 20 yılda yabancılara ve yandaşlara peşkeş çeken AK Parti hükümeti elde edilen gelirlerle kendine uçaklar, saraylar, adalar alırken ülkenin gençlerini görmezden gelmeye, kaderine mahkûm etmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Gruşçu, CHP’li belediyelerin öğrencilere verdiği destekleri aktararak, “İstanbul Büyükşehir Belediyemizin toplam 650 yatak kapasiteli 3 kız yurdunu, İzmir Büyükşehir Belediyemizin eğitimde fırsat eşitliği ilkesi kapsamında 5000 üniversite öğrencisine yönelik burs projesini eğer bilmiyorsanız bizler gençlere hizmet etmek isteyen Cumhuriyet Halk Partililer olarak sizlere anlatabilir, çalışmalarımızı dikkatle incelemenize yardımcı olabiliriz. Biz öğrencilerimizin hiç birinin kopya çekmesini istemeyiz tabi ki ama hizmet okulunda Ak Parti olarak bizden kopya çekerseniz, biraz olsun yüksek notlar alabilirsiniz, fakat şunu da sakın unutmayın, siz çoktan sınıfta kaldınız. Kopya bu saatten sonra sizi kurtarmayacaktır” sözlerine yer verdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol