birgün

14° AÇIK

CHP'li Adıgüzel'den Bakan Koca'ya istifa çağrısı: Hala salgının değil, algının peşindedir

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Sağlık Bakanlığı’nın salgın sürecine ilişkin aldığı yeni kararları eleştirerek, “Sağlık Bakanı hala salgının değil, algının peşindedir… Tam da bu zamanda test sayısını artırmak, hızlı tanı kitlerini de devreye sokmak yerine test sayısını azaltan 3 karar arka arkaya geldi” dedi. Adıgüzel, Bakan Koca'ya istifa çağrısı yaptı.

GÜNCEL 17.01.2022 15:01
CHP'li Adıgüzel'den Bakan Koca'ya istifa çağrısı: Hala salgının değil, algının peşindedir
Abone Ol google-news

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Sağlık Bakanlığı’nın salgın sürecine ilişkin aldığı yeni kararları eleştirdi.

Adıgüzel, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya istifa çağrısı yaptı. Adıgüzel, “Sağlık Bakanı hala salgının değil, algının peşindedir. Covid-19 salgınında rekor vaka sayısı ile baştan beri en şiddetli günleri yaşıyoruz. Her gün bir uçak dolusu insanımızı kaybediyoruz. Çevremizde akrabamız, arkadaşımız, her gün onlarca can kaybının görüyor, acısını yaşıyoruz. Tam da bu zamanda test sayısını artırmak, hızlı tanı kitlerini de devreye sokmak yerine test sayısını azaltan 3 karar arka arkaya geldi" ifadelerine yer verdi.

"Pozitif vakalar, 7 gün dolduktan sonra test yaptırmadan topluma, öğrenciler okula dönecek. Bunların pozitifliği yüzde 80 devam ediyor olacak. Temaslılara ve tarama amaçlı yapılan testler artık yapılmayacak. Toplu alan, konser, spor müsabakası, uçak gibi alanlara aşısızlara test zorunluluğu kaldırıldı" diyen Adıgüzel, şöyle devam etti:

"Bu kararlar ile ‘ölen ölsün, kalan sağlar bizimdir’ deniyor. Covid-19 test sayısını düşüren bu üç karar ile aslında amaçlanan şudur; Omicron varyantının daha hafif seyirli olması ve aşılama oranına da güvenerek, sağlık sistemindeki yükü ve maliyeti azaltmak için kontrollü sürü bağışıklığıdır."

Adıgüzel açıklamasına şöyle devam etti:

"Allah akıl vermiş, peygamber ‘ilim, irfan’ demiş ama karar ‘takdir-i ilahi’ ise size ne gerek var, bırakın gidin Fahrettin Koca. Sanayi Bakanı Varank diyor ki ‘Yurt dışında kullanılan en iyi hızlı tanı kitlerinin ikisini biz üretiyoruz’. Ya o zaman adama sormazlar mı Türk insanının canının kıymeti yok mu diye? Bir yıldır söylüyorum, neden Türkiye'de kullanmıyorsunuz. İki Bakan birbiriyle çelişiyor. Son alınan kararlar karşısında yurttaşlara da uyarım şudur. Hükümet baraj kapaklarını açtı, dere yataklarından uzak durun."

(ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol