birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 14.01.2021 15:04

CHP’li Aydoğan: İntihar eden avukatların günahı kimin?

CHP'li Turan Aydoğan, çaresizliğe itilen avukatların hayatından vazgeçtiğini belirterek, "Kiralarını, kredilerini ödeyemeyen, SSK, Bağ-Kur prim ödemelerini yatıramayan avukatlar var. Bu insanlar yaşamlarını nasıl sürdürecekler? Sağlık giderleri nasıl karşılanacak?" dedi.

CHP’li Aydoğan: İntihar eden avukatların günahı kimin?

CHP İstanbul Milletvekili Avukat Turan Aydoğan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) sürecinde avukatların içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılara dikkat çekmek için daha önce de yasama yoluyla harekete geçtiklerini fakat merkezi yönetimin bu soruna duyarsız kaldığını ifade etti.

Hazine ve Maliye Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye soru önergesi ve araştırma önergesi veren CHP’li Aydoğan, pandemi sürecinde ekonomik zorluk yaşayan 50 bini aşkın avukatın olduğunu vurgulayarak; "Adaletin tayini için çabalayan, kamuya hizmet eden avukatların bu süreçte yokluğa mahkum edildiğine şahit olduk. Salgının başlangıcında yaşanacak olumsuzlukları öngörerek ilgili bakanlığa yapması gerekenler konusunda yönlendirici sorular yönelttik. Destek paketi, kredi imkanı, zorunlu ödemelerin ertelenmesi gibi pek çok destek sağlanabilirdi. Fakat kulaklarının üstüne yattılar. Şimdi de meslektaşlarımızın intihar haberlerini alıyoruz. Bu duyarsızlık insan hayatına mal oluyor. Daha önce meslektaşlarımızın intiharın eşiğine geldiğini ifade etmişti. O eşik maalesef aşıldı. Merkezi yönetim serbest meslek erbabı sayılan avukatlar için de derhal bir destek paketi açıklamalı" ifadelerini kullandı.

ÇARESİZLİĞE İTİLEN AVUKATLAR HAYATINDAN VAZGEÇİYOR

"“Keşke konuyu dile getirdiğimiz nisan ayında harekete geçilmiş olsaydı” diyen Aydoğan, açıklamasına şöyle devam etti: “Sabit bir maaşı olmayan, ek gelirleri bulunmayan avukatların devlet desteğine ihtiyaçları var. Kiralarını, kredilerini ödeyemeyen, SSK, Bağ-Kur prim ödemelerini yatıramayan avukatlar var. Bu insanlar yaşamlarını nasıl sürdürecekler? Sağlık giderleri nasıl karşılanacak? Çaresizliğe itilen avukatlar hayatından vazgeçiyor. Bu gerçekten tüyler ürpertici bir durum, bu duruma seyirci kalınması ise aynı şiddette ürpertici."

Açıklamasında, "Merkezi yönetim tam da ihtiyaç duyulduğu zaman ortada yok" ifadelerine yer veren Aydoğan, son olarak şunları dile getirdi:

"Hep söylüyorum adalete de en az sağlık kadar ihtiyacımız var. Avukatları yok saymak adaleti de yok saymaktır. Konuyu yine Meclis gündemine taşıdım. Keşke konuyu dile getirdiğimiz nisan ayında harekete geçilmiş olsaydı; yaşamına son veren iki meslektaşım hayatta olabilirdi. Ben kendi adıma vicdan muhakemesi yapıyorum acaba bu ülkeyi yönetenler, vatandaşını çaresizliğe sürükleyenler de bu muhasebeyi yapıyorlar mı? İntihar eden avukatların günahı kimin?”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız