birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 08.04.2021 11:04

CHP'li Bakan, jandarma ve polislerin intihar mektuplarını TBMM kürsüsünden okudu

İntihar eden polis ve jandarmaların arkalarında bıraktığı mektupları TBMM Genel Kurulu'nda okuyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yüklendi. CHP'li Bakan, "Sevinç gözyaşları içinde yemin törenlerini seyreden analar babalar şimdi intihar eden çocuklarının cenazelerinde gözyaşı döküyor. Bu çocuklar sana emanetti Süleyman Soylu" dedi.

CHP'li Bakan, jandarma ve polislerin intihar mektuplarını TBMM kürsüsünden okudu

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Afyon'da yaşamına son veren 29 yıllık jandarma Hasbi İpek ile Cumhurbaşkanlığı’nda görevli 28 yaşındaki Mehmet Ali Bulut ve İstanbul’da görevli Halil Akkaya’nın intiharlarını TBMM Genel Kurulu'nda gündeme getirdi.

CHP'li Bakan, Hasbi İpek'in ailesine bıraktığı notu okuduktan sonra, "Bu intiharın arkasında otoriteyi personeline sevgiyle saygıyla değil, baskı ve zulümle sağlayacağını düşünen, aynı emniyet teşkilatında olduğu gibi, aynı bugün ülkeyi idare eden zihniyette olduğu gibi bir komutan vardı” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya seslenen Murat Bakan, "Süleyman Soylu, polis memurları haykırıyor, sesini duyuyor musun? Kendi çocuklarımız yarım saat eve geç geldiğinde gözümüz yollarda onların yolunu gözlüyoruz, nerede kaldılar, başlarına bir şey mi geldi diye. Sevinç gözyaşları içinde yemin törenlerini seyreden analar, babalar şimdi intihar eden çocuklarının cenazelerinde gözyaşı döküyor, arkalarından ağıt yakıyor. Süleyman Soylu, bu çocuklar sana emanetti” diye konuştu.

AKP'NİN POLİSİNİ YARATMA ÇABASI

CHP'li Bakan şunları sunları söyledi:

"Bu çocuklar terörle mücadelede, operasyonda şehit olmadılar, ecelleriyle ölmediler. Amir tahakkümünden, mobbingden, haftada 240-260 saat çalışmaktan, zorunlu kölelik sisteminden öldüler. FETÖ sonrası göreve başlattığınız komiser yardımcılarının devletin polisi yerine AKP’nin polisini yaratma çabasından, orta doğu ülkelerinde dahi uygulanmayan 12/12 ve 12/24 çalışma sisteminden, haklarını koruyacak sendikaları, seslerini duyuracak kimseleri olmadığından intihar ediyorlar. Binlerce polisin psikolojisi bozuk, gerekli desteği alamıyor, seslerini duyuramıyor. Biz sesinizi duyuyoruz değerli kardeşim. Biz bu mecliste sizin sesiniziz, hangi meslek grubundan olursa olsun bu ülkede bir adaletsizlik, bir zulüm varsa onun karşısındayız.

Sizlere yapılan haksızlıkların, zulmün; polisin, jandarmanın intiharına sebep olanlardan bunun hesabını sormak bu ülkenin bir milletvekili olarak boynumuzun borcudur. Polis Haftası’nda ‘polis onurumuz, polis şerefimiz’ demek yeterli değil. Şehit olduğunda arkasından ağlamak yeterli değil. Dirisinde bileceksin kıymetini. Dirisinde sorun dinleyeceksin, derdiyle dertleneceksin, sorununu sorun bileceksin. Polis hamasete tok.” (ANKA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol