birgün

19° AÇIK

CHP’li Başarır: “2 yıl önce 458 TL ödediğimiz alışverişe bu yıl 1342 TL ödedik’

CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, iki yıl önce yaptığı ve 458 TL tutan alışverişi tekrarladı. Başarır, bu yıl aynı alışverişe bin 342 TL ödedi.

SİYASET 17.01.2022 17:48
CHP’li Başarır: “2 yıl önce 458 TL ödediğimiz alışverişe bu yıl 1342 TL ödedik’
Abone Ol google-news

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır yaklaşık 2 yıl önce ailece yapmış oldukları market alışverişinin aynısını dün (16.01.2022) yaptı.

İki yıl önce ne aldılarsa birebir aynısını marketten satın alan CHP’li Başarır, “Evet, pandemi süreci başladığında yani yaklaşık 2 yıl önceki bir alışveriş fişiyle birlikte şimdi tekrar aynı ürünleri almak kaydıyla bir alışveriş yapacağız. 37 parça en temel ihtiyaçlar; meyve, sebze, pirinç, makarna, yağ gibi. Bakalım Türkiye 2 yıl önce neydi şimdi ne durumda?

En ucuz yağ %150 artmış durumda. Kırmızı mercimek 7 kat artmış durumda. Yine toplam 37 parça alışverişimizi tamamladık ve 1342 lira 11 kuruş tuttu. 2 yıl önceki alışveriş dökümümüz; makarna, pirinç, mercimek, karnabahar, patates, tavuk çok lüks sayılmayan ve her ailenin tüketmesi gereken ürünler. 2 yıl önce tam 37 parça alışverişe 458 lira ödemişiz. 2022 de ise aynı alışverişe 1342 lira ödemişiz. İşte Türkiye! İşte insanların hali bu!” dedi.

BU ARTIŞA GÖRE ASGARİ ÜCRET 6.800 TL OLMALIYDI

2 yıl önceki yaptığı alışveriş ile dünkü yaptıkları alışveriş masrafında tam olarak yüzde 193’lük bir artış olduğunu ifade eden CHP’li Başarır, “Görünen köy kılavuz istemez. İşte iki tane alışveriş fişinin dökümü. Yüzde 193’lük artış var. Siz istediğiniz kadar memleketi güllük gülistanlık göstermeye çalışın; istediğiniz kadar TÜİK’in enflasyon rakamlarına müdahale edin, sonuç ortada. Bu iki yıl arayla ortaya çıkan artış şayet asgari ücrete yansıtılsaydı, bugün asgari ücret net 6 bin 800 TL olmalıydı” ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol